Góry Stołowe, nasze ulubione szlaki

Góry Stołowe fascynują 
Lubimy wędrować po Górach Stołowych. Chyba nie tylko my.
Ich niezwykłość docenił też reżyser filmowej adaptacji "Opowieści z Narnii" Andrew Adamson. W filmie "Lew, czarownica i stara szafa" krajobrazy z Gór Stołowych pojawiły się w tle. W kolejnej części "Książę Kaspian" zagrały Błędne Skały. Przy słynnej Kurzej Stopce kręcono dwie sceny a jedną w okolicach Pasterki, polski epizod w hollywoodzkiej produkcji miał też karkonoski wodospad Kamieńczyk.
Górami Stołowymi zachwycał się też John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, na Szczelińcu podziwiał wschód słońca. Fryderyk Chopin bardzo chciał wspiąć się na Szczeliniec Wielki, gdy przebywał na kuracji w pobliskich Dusznikach, ale lekarze mu nie pozwolili, uzasadniając swoją decyzję złym powietrzem na szczycie!!!

Gdzie wędrować po Stołowych
Na Szczeliniec Wielki z Karłowa (po schodach), koniecznie z zejściem przez Piekiełko. Do Piekiełka kupuje się bilety w kasie obok schroniska. Ta trasa jest niezwykła, prowadzi przez skalne labirynty, obok fascynujących formacji skalnych i przez tą najgłębszą szczelinę zwaną piekiełkiem właśnie, gdzie śnieg leży do czerwca a w pewne miejsca słońce nie dociera. Na Szczeliniec można też wejść z Pasterki  Więcej o naszej wędrówce przeczytacie TUTAJ 

 

 Błędne Skały, kolejny skalny labirynt, trochę mniejszy i prostszy ale też bardzo ciekawy. W sezonie można podjechać samochodem pod sam labirynt, auta wpuszczane są rotacyjnie (wiecej przeczytasz o nich TUTAJ


Pętla przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały z Lisiej Przełęczy a dokładniej z tamtejszego leśnego parkingu. Wędruje się szlakami kolejno: niebieskim, zielonym i żółtym (o naszej wędrówce tym szlakiem napisałam TUTAJ

Fort Karola, pozostałości pruskiej warowni na zboczu góry Ptak, z Lisiej Przełęczy, żółtym szlakiem, potem zielonymi oznaczeniami, to krótki spacer około 20 minutowy, ale bardzo ciekawy.


Skalne Grzyby, z Batorówka pętla po lesie, w którym między drzewami znajdują się skały w
kształcie grzybów, szlak zielony, potem żółty (wersja skrócona szlakami: niebieskim i żółtym). A TUTAJ więcej o Skalnych Grzybach 


Radkowskie Skały, pętla wokół tych ciekawych formacji skalnych: szlakiem niebieskim a potem zielonym.


Zamek Leśna Skała na Szczytniku, z Piekielnej Góry (Polanica Zdrój), żółtym szlakiem. W zamku przez wiele lat był Dom Pomocy Społecznej, obecnie można go zwiedzać, obok zamku znajduje się punkt widokowy.

Pętla od Wodospadu Pośny do Karłowa: czerwonym szlakiem a potem powrót niebieskim przez zbocza Szczelińca Wielkiego.


Góry Stołowe to także Zawory, czyli niewielkie pasmo w okolicy Mieroszowa. Góry Stołowe przecina w dwóch miejscach granica państwa wykrawając spory i bardzo ciekawy fragment pasma dla Czech. Tam są Głazy Krasnoludków i Czartowskie Skały (O Czartowskich Skałach TUTAJ)

Góry Stołowe po czeskiej stronie granicy są chyba jeszcze bardziej fascynujące i czekamy aż będziemy mogli je znów eksplorować.

Większa część Gór Stołowych to obszar Parku Narodowego Gór Stołowych, a to oznacza, że nie wolno tam wędrować poza szlakami. Poza tym w Górach Stołowych są obszaru szczególnej ochrony, gdzie nie wolno wchodzić: Szczeliniec Mały i Wielkie Torfowisko Batorowskie.

Gdzieś pomiędzy jedną a drugą wyprawą narysowałam plakat/mapę Gór Stołowych. To rysowanie sprawiło mi ogromną przyjemność, dlatego prezentuję Wam tą moją pracę na początku, nad tekstem

Poza tym jednym rysunkiem  postanowiłam zilustrować tekst zdjęciami z mojego Instagrama. Jeśli nie posiadacie konta w tym serwisie, możecie tam do mnie zaglądać klikając w małą czarną ikonkę na samej górze strony.
 

Komentarze

Popularne posty