Jeden z najpiękniejszych szlaków w Górach Stołowych. Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały.Bajkowo:
Nasza kolejna zwyczajna/niezwyczajna wyprawa. Góry Stołowe.
Były skały, porządne, ogromne, działające na wyobraźnię, tworzące skalne labirynty.
Były przepaście z pięknymi widokami i bez barierek,
Były skalne rozpadliny, bardzo głębokie, może sięgające do wnętrza ziemi, obok szlaku,
Były bagna.
Było błoto i zgubiony w nim buy, bo trzeba było sprawdzić, czy pies wybrał najdogodniejszą drogę.
Był totalnie przemoczony pluszowy królik w różowym plecaku.

Szlak przez Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały to jeden z tych najbardziej zachwycających w Górach Stołowych. Wcale nie boję się tego napisać. Wytrzymuję konkurencje Szczelinca i Błędnych Skał. 

A teraz konkretniej. Opis rasy: Narożnik - Kopa Śmierci - Skały Puchacza - Białe Skały

Trasa zaczyna się na leśnym parkingu przy Lisiej Przełęczy, który znajduje się przed Radkowem przy Szosie Stu Zakrętów i prowadzi niebieskim szlakiem na Narożnik (849 m n.p.m.). Narożnik to szczyt z płaskim skalistym wierzchołkiem i stromym urwiskiem. Pionowe ściany chętnie wykorzystywane są do wspinaczek.
Dalej trasa idzie wzdłuż krawędzi urwiska, ale w pewnym oddaleniu od niego (nie trzeba dzieci trzymać za rękę) w kierunku Kopy Śmierci (825 m n.p.m.) i potem dalej do Skał Puchacza. Niebieski szlak urozmaicony jest pięknymi widokami, skałkami i polami jagód.

Skały Puchacza to kolejny punkt widokowy, tym razem nienaturalny, bo to wyrobisko kamieniołomu. W okolicach Skał Puchacza znajdują się głębokie skalne rozpadliny, pomiędzy krzaczkami jagód. Nie znajdują się na ścieżce tylko w pewnym oddaleniu od niej.

Od Skał Puchacza trasa prowadzi dalej zielonym szlakiem. Dość długi odcinek przechodzi się po drewnianym pomoście przez tereny bagienne a potem przez las.

Białe Skały to kolejna atrakcja na tym szlaku. Wyłaniają się nagle i robią fascynujące wrażenie. To moje odkrycie! Swoją atrakcyjnością dorównują Błędnym Skałą i Szczelińcowi. Formacje skalne są bardzo wysokie, tworzą skalne labirynty i mają fascynujące kształty, idąc wzdłuż ma się wrażenie, jakby się szło pod murami obronnymi o niezwykłych kształtach. Szlak przechodzi pomiędzy nimi, czasem idzie się po drewnianych schodach, które robią bajkowe wrażenie.

Od Białych Skał trasa prowadzi żółtym szlakiem do parkingu przy Lisiej Przełęczy.
Uwaga. Przy Lisiej Przełęczy znajdują się dwa leśne parkingi w niewielkim oddaleniu od siebie. Na jednym całą trasa się zaczyna (Parking Lisia Przełęcz) a na drugim kończy (Parking Białe Skały), zależnie od tego na którym zaparkuje się auto ostatni lub pierwszy odcinek trasy prowadzi przez Szosę Stu Zakrętów poboczem. To odcinek około 10 minutowy.

Jedynym przewyższeniem na trasie jest podejście na Narożnik.
Przejście zajmuje około 3 godzin.
Poszczególne punkty na tej trasie nie są w ogóle oznakowane, nie są zaznaczone ani szczyty, ani punkty widokowe, choć dość łatwo jest je rozpoznać znając ukształtowanie terenu. Jednym z charakterystycznych miejsc na szlaku w pobliżu Narożnika jest tablica pamiątkowa zawiązana ze zbrodnią, która miała tam miejsce przed laty. 
Trasa znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w okolicach Karłowa. 
Można ją przemierzyć z psem. 

Góry Stołowe to Góry idealne i dla Uli i dla pluszowego królika. Na szlakach są skalne labirynty, i różnego rodzaju głazy do wspinania się. Oczywiście najbardziej znane to Szczeliniec i Błędne Skały, ale zachwyca też las ze Skalnymi Grzybami. Góry Stołowe ciągną się potem po czeskiej stronie a potem w Polsce, w okolicach Mieroszowa jest jeszcze jeden malowniczy kawałek: Zawory a w nich między innymi  Czartowskie Skały.


W czwartki na instagramowym profilu Dolny Śląsk dla Uli na instastory polecam mniej wymagające mniej znane sudeckie szlaki w cyklu #sudetydlapoczatkujacych

Komentarze

  1. Dziękuję za rekomendację. Skorzystaliśmy z polecenia. Naprawdę piękny szlak:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty