Skalne Grzyby, Góry Stołowe


Skalne Grzyby
Zespół form skalnych w Górach Stołowych, położony na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Skały, jak sama nazwa wskazuje przypominają swoim kształtem grzyby, ale też maczugi baszty i bramy.


bajkowo...
Prawda jest taka, że Ula i jej pluszowy królik nie przepadają za szlakami, które ciągną się długo pod górę i przez las. Najlepsze są takie górskie drogi na których dzieje się przygoda! W Sudetach nie ma z tym większego problemu, dlatego Mama wyciąga mapy i zaznacza kolejne trasy a potem tankuje czerwone autko.
Tym razem celem były Góry Stołowe, a tam dzieje się dużo, szczególnie w lesie, w którym są Skalne Grzyby

Skalne Grzyby z dzieckiem i psem i pluszowym królikiem
Skalne Grzyby to wspaniałe formacje skalne, które pobudzają wyobraźnię swoimi nietypowymi kształtami, co zresztą w Górach Stołowych nie jest niczym nadzwyczajnym. Na poszczególne skały i skałki można się wspiąć czy wdrapać, inne można ominąć, trochę trudniej jest je przeskoczyć. Niezależnie od tego, czy się je podziwia, czy zdobywa to droga przez nie jest jedną wielką przygodą. To droga przez las, w którym obok drzew wyrastają z ziemi skalne grzyby, baszty i bramy, potężne głazy i mniejsze kamyki. Czasem idzie się po równym, czasem przeskakuje przez zwalone drzewa, czasem po schodach i wertepach z korzeni a czasem ześlizguje się po skalnym podłożu.


Skalne Grzyby - wycieczka
Dobrym miejscem na początek wycieczki jest Batorówek. Tuż przy wejściu na szlak znajduje się parking i wiata z ławeczkami.
Obszar rezerwatu przecinają trzy szlaki turystyczne: niebieski z Batorowa do Wambierzyc, czerwony z Karłowa do Wambierzyc i zielony z Batorówka do Radkowa. Czerwony szlak jest jednocześnie drogą rowerową a zimą trasą biegówkową.
Żeby zatoczyć pętlę z Batorówka i obejść najciekawsze formacje skalne najlepiej jest wyruszyć niebieskim szlakiem z Batorówka a potem przy skrzyżowaniu z zielonym szlakiem ruszyć dalej zielonym, żeby dotrzeć na parking. Całe przejście zajmuje około 2 godzin.
Szlaki są dobrze oznaczone, w niektórych miejscach są elementy infrastruktury leśnej, na przykład świetna leśna wiata w okolicach Batorówka przy zielonym szlaku.
Trasa biegnie po płaski, leśnym terenie a skałki są przy szlaku albo wręcz na szlaku. Uwaga, to, że jest płasko, to nie znaczy, że droga jest przejezdna, wózek lepiej zamienić na nosidło.
Park Narodowy Gór Stołowych jest miejscem przyjaznym psom.
Szlaki są dość bezludne, szczególnie w porównaniu z tymi na Szczeliniec Wielki i Błędnymi Skałami.

A na koniec... 
Góry Stołowe są idealnym placem zabaw dla dzieci. Skalne Grzyby oraz inne szlaki w Górach Stołowych to dobre szlaki na pierwsze wędrówki na własnych nóżkach. dzieje się na nich tak bardzo dużo, ze trudno o znużenie małego u małego wędrowcy.  

Komentarze

Popularne posty