Książkowy prezentownik dolnośląski
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem zaglądam na Wrocławskie Targi Dobrych Książek i zazwyczaj wychodzę z torbami pełnymi dobrej literatury, od lat na targach spotykam znajomych, od kilku lat coraz częściej są to osoby, które znajdują się po drugiej stronie stoiska i to jest bardzo, bardzo miłe.

Kilka spotkań we wrocławskiej Hali Stulecia w ostatnim przedepidemicznym grudniu zainspirowało mnie, by trochę inaczej spojrzeć na literaturę. Spojrzeć na nią  przez pryzmat miejsca zamieszkania autorów. Nietypowe to spojrzenie i oczywiście bardzo subiektywne, ale zapraszam Was na Literacki Prezentownik Dolnośląski.

Będzie dział dla dorosłych i dział dla dzieci:

Coś dla dużych: 

Olga Tokarczuk i wszystko, co napisała.
Dolny Śląsk ma swoją noblistkę w dziedzinie literatury - Olgę Tokarczuk. Jej najnowszą książkę umieściłam w zeszłorocznym prezentowniku, pewnie jej fani są na bieżąco z jej twórczością, ale: noblistkę warto na półce mieść i Noblistów warto czytać. A fanom Dolnego Śląska i Sudetów polecam zajrzeć do Domu dziennego, domu nocnego oraz  Prowadź swój pług przez kości umarłych, a potem powędrować literackimi śladami po Sudetach. 
Dolny Śląsk ma też swojego Noblistę w dziedzinie literatury  - Gerharda Hauptmanna i jego wielkie  dzieło Tkacze


Tadeusz Różewicz Wybór Poezji, Wybór Prozy, wydawnictwo Ossolineum w serii" Biblioteka Narodowa

Tadeusz Różewicz urodził się w Radomsku, ale przez 46 lat, do śmierci mieszkał we Wrocławiu. Chodził po ulicach, w ZOO siadywał obok tygrysów, spacerował po Parku Południowym, i odwiedzał Geta w Domku Miedziorytnika. 2021 rok, to we Wrocławiu rok Tadeusza Różewicza w stulecie jego urodzin. 

Długo, długo w moim pokoju w Muzeum Pana Tadeusza stał regał Tadeusza Różewicza, w liceum kręciłyśmy z koleżankami  kamerą video film Kartoteka a w Teatrze Lalek zachwycił mnie Śmieszny Staruszek

Wybór Poezji i Wybór Prozy na stronie Wydawnictwa Ossolineum Marek Krajewski, cykl o Eberhardzie Mocku i wszystkie inne książki

Dzięki Markowi Krajewskiemu Wrocław stał się wreszcie bohaterem literackim, Eberhard Mock przemierzał bardzo konkretne ulice miasta, spędzał czas w bardzo konkretnych budynkach a nawet jeździł (z przygodami) słynną windą “Pater Noster” znajdującą się w budynku banku Sandanter na wrocławskim Rynku. Marek Krajewski to klasyka kryminału i klasa sama w sobie.

Oficjalna strona internetowa Marka KrajewskiegoMariusz Urbanek Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce, Profesor Weigl i karmiciele wszy  i długa, długa lista fascynujących biografii . 

Mariusz Urbanek to mistrz słowa i mistrz biografii.

Nawet krótkiego maila potrafi napisać literacko i z humorem. Biografie jego autorstwa czyta się z zapartym tchem, bo nie dość, że język świetny to jeszcze postacie wybiera z fascynującymi życiorysami.

Jego felietony można przeczytać w słynnej Odrze, wrocławskim miesięczniku społeczno - kulturalnym.


Jan Pelczar Lecę. Piloci mi to powiedzieli 

Znakomity reportaż wrocławskiego dziennikarza o lataniu, o pilotach, o lotnictwie.

Jan Pelczar przeprowadził cykl rozmów z pilotami i pilotkami a w rozmowach poruszali tak sobie sprawy różne dotyczące szeroko pojętej pracy pilota. Ogromną wartością tej książki jest jej aktualność, jest w niej już lockdown i pandemia, które tak bardzo przecież wpłynęły a lotnictwo.

Lecę. Piloci mi to powiedzieli  na stronie wydawnictwa Czarne Agnieszka Bujała Jak nie dać się oszukać w internecie

Poradnik, który pomaga poruszać się po oceanie internetowej wiedzy użytecznej i bezużytecznej, pokazuje mechanizmy, jakie działają w sieci, demaskuje słynne algorytmy. Myślę sobie, że powinien go przeczytać ten bardziej świadomy i ten mniej świadomy użytkownik internetu a już na pewno każdy młody człowiek, bo to książka, która “otwiera oczy”.

Agnieszka Bujała prowadzi na Instagramie profil umiem w internety na którym również jest mnóstwo praktycznej internetowej wiedzy, wiec, jak nie książka to chociaż ten profil powinien być lekturą obowiązkową w szkole.

Teraz przed świętami książkę można kupić zapakowaną na prezent, opakowanie ma być niezwyczajne, mają być w nim ukryte niespodzianki, które generują coś, co zachęci do czytania. Brzmi tajemniczo? Ja trochę żałuję, że już mam książkę i się nie dowiem (a może się dowiem?)

Książka do kupienia TUTAJJakub Bielawski Ćma, Dunkel

Mroczny świat, niesamowity język i Dolny Śląsk a może Niederschelsien? Powieści Kuby są naprawdę niesamowite. Autor to “młody” nauczyciel historii w jednej  wrocławskich szkół i zapalony edukator muzealny o niezwykłym poczuciu humoru, które znakomicie kontrastuje z mrokiem jego książek . 


 Monika Bronowicka (czyli ja) Dolny Śląsk Atlas Turystyczny

Półtora rok temu ukazał się drukiem przewodnik po Dolnym Śląsku, którego jestem autorką, nadal jestem z niego dumna i nadal go Wam polecam, nadal jest dostępny. Wydawnictwo SBM zadbało, żeby był też pięknie wydany i taki właśnie jest.

Atlas Turystyczny w EmpikuDLA DZIECI (od Świętego Mikołaja albo od Gwiazdora) 

Paweł Pawlak i Ewa Kozyra _Pawlak Mały Atlas Kotów (i Kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków i wszystkie inne książki zilustrowane przez ten duet wrocławskich artystów albo chociaż przez jedno z nich.

Ewa Kozyra - Pawlak i  Paweł Pawlak są mistrzami ilustracji a jeszcze do tego książki które ilustrują są genialne. Poleciłabym Wam pod choinkę Małego Księcia z ilustracjami Pawła Pawlaka, ale książka już jest niestety niedostępna. Tak sobie myślę, że musiał mieć Paweł Pawlak ogromną odwagę zaczynając ilustrować taką klasykę i to jeszcze ze znanymi wszystkim, powszechnie ilustracjami samego Antonio de Saint Exupererego. Moim zdaniem podołał i to świadczy o jego mistrzostwie.Marcin Pałasz Sposób na Elfa i cała seria o Elfie
O sympatycznym Elfie zrobiło się ostatnio głośno, gdy z wielkim hukiem czarkowym wyleciał z listy lektur. 
Piękna to książka o psie Elfie z wątkami kryminalnymi i humorem, której akcja rozgrywa się we Wrocławiu, Elf mieszka na Oporowie a jego psia przyjaciółka w podwrocławskim Biestrzykowie. Lubimy i polecamy do samodzielnego czytania albo do słuchania (pierwsza część jest nagrana w audiobooku).


Rodzina Majewskich Ahoj Wrocław! Paszport Młodego Odkrywcy i Ahoj Dolny Śląsk! Paszport Młodego Odkrywcy

Dwa przewodniki dla dzieci w formie paszportów z zadaniami przygotowane przez wspaniałą rodzinkę Majewskich, którzy na co dzień tworzą bloga podróżniczego AhojPrzygodo! Agnieszka przygotowała teksty, Mariusz zajął się fotografią iopracowaniem graficznym a Ignaś i Mikołaj testowali wszystkie opisane wprzewodnikach miejsca (podobno były takie, które nie zyskały ich aprobaty i nieweszły do przewodnika), znakomite na spacery i mikrowyprawy oraz rodzinny urlopna Dolnym Śląsku.

Paszportydo kupienia TUTAJ


Gifford Clive i Gosia Herba Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki 

Z tego duetu dolnoślązaczka jest Gosia Herba ilustratorka, znakomita, bardzo lubię podglądać jej prace na Instagramie, jej styl jest ciekawy, inny, oryginalny. Starożytność dzieci bardzo lubią, książka jest pięknie wydana, polecam Wam ją ja - pani od historiiRobb Maciąg, Wielka ucieczka Wawelskiego Smoka

Książka inspirowana smokiem z Krakowa, podróżnicza i awanturnicza napisana przez Dolnoślązaka mieszkającego w Krainie Wygasłych Wulkanów, który poza tym, że pisze to jeszcze prowadzi Etnowarsztaty w różnych miejscach Polski i prowadzi sklep internetowy z etnicznymi planszówkami. 
Uwaga! Właśnie wyszedł audiobook, czyta Czesłą Mozil! 
Książka do kupienia TUTAJ


 Magdalena Miecznicka i Weronika Tarka Tosia i przygoda na plaży , Tosia i tajemnica geodety 

Z tego duetu autorek wrocławianką jest Weronika Tarka, świetna ilustratorka i artystka, która znakomicie trafia do dzieci, chociaż w swoich pracach  prawie nie używa koloru. A książki o Tosi polecają się do oglądania i do czytania, samodzielnego albo wspólnego  - wieczornego albo każdego.


Magdalena Walkowiak, Sklep z marzeniami domowej roboty 

Tę książkę do tego zestawienia poleciła Agnieszka Majewska z bloga Ahoj Przygodo , ja jej jeszcze nie znam, ale ilustracje i sam tytuł bardzo zachęcają. A Agnieszka mnie zapewniła, że autorka jest z Wrocławia. 
W zeszłym roku o tej porze powstał tekst Prezentownik Dolnośląski nie tylko książkowy, ale pełen różnosci od miodów, poprzez biżuterię a na bluzach dresowych skończywszy. Cały czas jest aktualny, zapraszam Was tam: KLIK

A tak poza tym, książki ksiazkami a Ula i tak najbardziej kocha audiobooki, dlatego zapraszam Was też do zapoznania się z jej żelazną listą (ta lista cały czas rośie a takim tempie, że nie nadążam z jej aktualizacjami. KLIK

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe pozycje książkowe, o których mało kto wie, ale które warto przeczytać, aby poznać lepiej i odkryć Dolny Śląsk :) Dzięki za świetne rekomendacje!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty