Audiobooki dla dzieci


To będzie najdłuższy wpis w historii bloga. Na samym jego końcu jest lista polecanych audiobooków, przeczytajcie, albo przewińcie na sam dół. 

Wstęp. Jak Ula stała się fanką audiobooków.
Zaczęło się, gdy Ula miała jakieś trzy latka od krótkich audiobooków Disneya a dokładniej od opowieści o Krainie Lodu. Płyta dołączona była do książeczki i małą Ulę zafascynowała. Potem trzeba było dokupować kolejne, bo ile można w kółko słuchać jednej płyty.
Dość szybko odkryliśmy, że audiobooki to wspaniały pomysł na nudę w aucie. I tak Ula dojechała do Zduńskiej Woli słuchając Koziołka Matołka, do Gdańska “Emi i Klubu Superdziewczyn”  a do Zakopanego  “Panny z Mokrą Głową” Kornela Makuszyńskiego. Do komunikacji publicznej kupiliśmy słuchawki w kolorze różowym.
A potem nauczyła się czytać. I nadal słucha audiobooków. Wada wzroku Uli powoduje, że podczas czytania szybko męczą się jej oczy. Głowa chciałaby poznawać historie a oczy nie nadążają i tu z pomocą przyszły audiobooki. Ula słucha ich namiętnie, cały czas wynajduje sobie nowe opowieści, jak jest bardzo zmęczona to siada wygodnie, odpala audiobooka i słucha, jak jest mniej zmęczona to bawi się lego albo lalkami albo rysuje i słucha.
Rozmawiałyśmy ostatnio o tym, jakby to było, gdyby na świecie rządziły dzieci, opowiedziałam jej, że jest o tym taka piękna książka “Król Maciuś Pierwszy”, za chwilę przychodzi z tabletem:  "znajdź mi ją" - prosi. Teraz, gdy wzięłam tablet, żeby zrobić to zestawienie widzę, że Króla Maciusia słucha. Jakiś czas temu podsunęłam jej audiobook “Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, nie spodobał się.  ostatnio wchodzę do pokoju i słysze Afrykę “Posłuchaj mamo! Jaki fajny audiobook odkryłam!”.
Książki papierowe też są. Ula je czyta (aktualnie: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kawiarnii) i ja jej czytam. I jeszcze pasjami ogląda książki ilutrowane.

Gdzie słuchać. Aplikacje czy płyty? Albo jedno i drugie.
Na początku były płyty CD i różowy magnetofon, który malutka Ula szybko nauczyła się sama obsługiwać. Każda płyta to jednak spory wydatek, te najlepsze audiobooki kosztują około 39,90 zł za płytę (tym samym seria o Pippi Pończoszance to prawie 100 zł.)

Aplikacja Storytel, to ogromna baza audiobooków i ebooków, dostępnych bez limitu w ramach abonamentu. Miesięczny abonament kosztuje 29,90 zł Audiobooki i ebooki w storytel można słuchać/czytać zarówno online jak i offline. Wyszukiwanie nowych pozycji w tej aplikacji jest intuicyjne. Ula ją szybko opanowała i przeczesuje ją w poszukiwaniu kolejnych perełek. Tak na marginesie: ebooków nie można pobierać na czytnik.

Legmi to kolejna baza audiobooków i ebooków. Abonament wykupiłam przede wszystkim z myślą o sobie, z legimi pobieram ebooki na kindle. Przy okazji mam też dostęp do bazy ebooków. Trzeba je pobierac na urzadzenie i wyszukiwanie jest mniej intuicyjne, ale są tam naprawdę piękne książki dla dzieci. Abonament na ebooki i audiobooki kosztuje 39,99 zł

Obie aplikacje Ula ma zainstalowane na swoim tablecie. 

Czy audiobook jest gorszy od książki papierowej?
Słuchanie audiobooków: rozwija wyobraźnię, poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, uczy koncentracji… , czyli to samo, co przy czytaniu papierowych książek?
Jedyną różnicą pomiędzy książkami papierowymi a audiobookami, którą znalazłam na niekorzyść tych drugich jest ortografia. Przeciwnicy audiobooków podnoszą też argument o zapachu papieru i takie tam a ich zwolennicy o pięknych autorskich interpretacjach, ja osobiście jestem fanką audiobooków czytanych przez Wojciecha Malajkata, ale to są już szczegóły.
Najważniejsze jest to, że audiobooki pozwalają wejść w fascynujący świat literatury dzieciom, które z różnych powodów mają problemy z czytaniem: dyslektykom, dzieciom niewidomym i słabowidzącym i maluszkom, które się dopiero uczą liter. 
I to wcale nie jest tak, że audiobooki powodują, że dzieci nie czytają książek, czy nie trenują czytania. Jeśli dziecko w wieku szkolnym ma z czytaniem ogromne problemy (dysleksja, optodysleksja itd.)  to trenować musi, ale taki trening zazwyczaj nie jest przyjemne i raczej może powodować  niechęć do książek a audiobooki mogą to zmienić. Maluszkom najczęściej czytają rodzice, a audiobooki mogą być wspaniałym uzupełnieniem wspólnej lektury, np. w czasie podróży, mogą też pełnić funkcję zamienników dla bajek telewizyjnych. 
I jeszcze jedno: coraz bardziej popularne, szczególnie w szkołach jest badanie stylów uczenia się, są przecież wzrokowcy, słuchowcy,kinestetycy. Teoretycznie audiobooki najłatwiej "trafią" do słuchowców, ale to wzrokowcy i kinestetycy powinni z nich szczególnie korzystać, własnie po to, żeby rozwijac te zmysły, które nie są u nich dominujące. 
Audiobooki wyciszają i relaksują. 

Audiobooki dla dzieci. Toplista Uli, czyli te audiobooki, do których regularnie wraca.

Pippi Pończoszanka, Dzieci z Bullerbyn, Dzieci z Ulicy Awanturników, Emil ze Smalandii, autorka: Astrid Lindgren, czyta Edyta Jungowska, tłumaczenie: Irena Szuch - Wyszomirska, audiobooki dostępne na storytel. 
Zastanawiam się, czy te pozycje powinnam jakoś rekomendować, ale chyba nie trzeba. Ula zna jej już w zasadzie na pamięć. Słucha ciągle, czasem od początku do końca a czasem wybrane fragmenty.

Mary Poppins (cała seria), autorka Pamela L. Travers, czyta Magdalena Boczarska,tłumaczenie: Irena Tuwim, audiobooki dostępne na storytel.
Kolejna klasyczna pozycja na ulinej liście, cykl opowieści o niezwykłej niani przepełniona magią i pełna fantastycznych przygód.

Lilka i spółka, Lilka i wielka afera, Mateusz i zapomniany skarb, autorka:Magdalena Witkiewicz, czytają: Magda Karel (dwie pierwsze części) i Józek Pawłowski (ostatnia część), audiobooki dostępne na storytel.
Uwielbiam słuchać tych audiobooków z Ulą, są zabawne, trzymające w napięciu i niezwykle aktualne, ale do rzeczy. Lilka mieszka w Gdańsku, w bloku, którego okna wychodzą na falowiec. Rozumiecie, więc dlaczego wizyta na Przymorzu była obowiązkowym punktem podczas naszej ostatniej wizyty w Gdańsku? Aktualnie Ula wymyśliła, że musi napisać list do autorki i zaprosić ją na spotkanie do szkoły, a ja właśnie znalazłam adres do autorki :)

Banda z Burej. Tajemnica piwnicy w bibliotece i Tajemnica fałszywego Mikołaja (nowość), autorka: Magdalena Witkiewicz, czyta, Józek Pawłowski, audiobook dostępny na storytel
Tym razem przezabawna opowieść kryminalna.

Hania spod szóstki (cała seria), autor: Marcin Mortka, czyta: Julia Kamińska, audiobook dostępny na storytel (tylko).
Cała seria audiobooków o Hani i o Kudłatym Psie to właściwie serial audio wydany przez Storytel Oryginał  przygotowany właśnie dla storytel.

Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka, autor Alan Alexander Milne, czyta Janusz Gajos, tłumaczeie: Irena Tuwim, audiobook dostępny w Legimi.
Znów nie muszę rekomendować, bo któż nie zna Misia o Bardzo Małym Rozumku i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu?

Księga Bajek Polskich, autor: Jan Krzysztof Siejnicki, czyta: Wojciech Malajkat, audiobook dostępny na płycie CD i chyba na audiotece
Klasyczne bajki: o smoku wawelskim, o Lechu Czechu i Rusie, o Kwiecie Paproci, o Panu Twardowskim i …. W sumie to aż 30 pięknych klasycznych opowieści.

Niezwykłe Przygody Detektywa Pozytywki, autor: Grzegorz Kasdepke, czyta: Wojciech Malajkat, audiobook dostępny w Legimi
Detektywa Pozytywkę zna chyba każdy uczeń, Ula dostała książkę, jako pamiątkę “pasowania na ucznia” i kiedy odkryła audiobook była zachwycona. A ja dodam tylko, że bardzo lubię audiobooki czytane przez Wojciecha Malajkata.

Babcia na Jabłoni, autorka: Mira Lobe, czyta: Wojciech Solarz, tłumaczenie Maria Kurecka, audiobook dostępny w Legimi
Ta piękna opowieść została wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry (na stronie wydawnictwa w materiałach do pobrania są kolorowanki, które powstały do pięknych ilustracji do tej książki, mogą być świetnym uzupełnieniem audiobooka

Cukierku, ty łobuzie! I pozostałe pięć części, autor: Waldemar Cichoń, czyta: Janusz Zadura, audiobooki dostępne na storytel
Seria wesołych opowieści o kocie cukierku, komedia i ubaw po pachy, na przykładzie Uli stwierdzam, że jest to idealna seria także dla miłośników psów.

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn, autorka: Agnieszka Mielech, czyta Joanna Pach - Żbikowska, audiobook dostępny na płycie i w abonamencie empiku.
To cała seria zabawnych opowieści o Emi i jej przyjaciołach, pełen przygód i kryminalnych zagadek. 

Mania czy Ania, autor Erich Kastner, czytają: Edyta Jungowska i Piotr Fronczewski, tłumaczenie: Leonia Grandstein i Janina Gilowa, audiobook dostępny na storytel.
Piękna opowieść o dwóch bliźniaczkach rozdzielonych w dzieciństwie, które potem zamieniają się miejscami. Czytałam ją będąc mniej więcej w wieku Uli a moja książka miała pożółkłe kartki i niebieską okładkę. 

Awantura o Basię, autor: Kornel Makuszyński, czyta Wioletta Smolińska, audiobook dostępny na storytel. 
Czarujący język Kornela Makuszyńskiego i wartka akcja. Awantura o Basię się wcale nie przeterminowała. Bardzo Wam ją poeca, i czekam aż Ula dorzeje do Szatana z Siódmej klasy (Panna a mokrą głową też jej się bardzo podobała, kiedyś słuchała z zapartym tchem przez całą drogę do Zakopanego). 

Opowieści z Narnii (wszystkie części), autor C.S. Lewis, czytają: Jerzy Zelnik i  Agnieszka Greinert, tłumaczenie: Andrzej Polskowski, audiobook dostęny na Legimi
To kolejna klasyka, która absolutnie zachwyciła Ulę. 

Dla trochę młodszych dzieci, (ale Ula do tych audiobooków wraca nadal)

Bajka o Krzysiu i Smoku Wawelskim, autor: Jacek Łukawski, czyta: Piotr Zelt, audiobooki dostępne w storytel
Smok Wawelski mieszka w krakowskim antykwariacie i przyjaźni się z małym Krzysiem Dratewką. Obaj rozmawiają sobie o różnych ważnych sprawach.

Seria o Basi, autorka: Zofia Stanecka, czyta: Maria Seweryn, audiobooki dostępne w storytel
Basia to klasyka opowiadań dla przedszkolaków poruszająca różne ważne dla maluchów tematy.

Cudaczek Wyśmiewaczek, autorka: Julia Duszyńska, czyta: Adam Krawczyk
Audiobook dostępny na płycie CD
Cudaczek Wyśmiewaczek to licho niepoczciwe, “które nie je, nie pije tylko wyśmiewaniem żyje” . Pamiętacie tego skrzata z dzieciństwa? Ula bardzo polubiła tą opowieść.

Kilkadziesiąt godzin słuchania! A to dopiero początek, bo Ula odkrywa kolejne perełki. 

Komentarze

  1. Polecamy jeszcze:
    - Hania Humorek:)
    - Gdyby jajko mogło mówić - o tradycjach/świętach i zwyczajach super jest

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty