Prezentownik dolnośląski

Prezentownik dolnośląski to zestawienie różnorodnych  pomysłow na prezenty, wytwarzanych przez wielkie firmy, znane na całym swiecie albo malutkie manufaktury, dla dzieci, dla kobiet, dla mężczyzn, gadżety, literatura, zabawki, handmade i inne. Wszystkie prezentownikowe inspiracje łączy to, że powstają na Dolnym Śląsku i tworzą je dolnoślązacy. 

Kolejność jest zupełnie ptzypadkowa a inspitacji jest 25 i mam świadomosć tego, że to tylko malutki wycinek tego niezwykłago dolnoślazkiego rynku prezentów. 

Książki z ilustracjami Ewy Kozyry - Pawlak i Pawła Pawlaka
Wszystkie książki przez nich zilustrowane są piękne a dzieci je uwielbiają. "Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków mamy zawsze w rejonie kuchennego okna i dzięki temu wiemy, jakie ptaki nas odwiedzają, bardzo wrocławska jest też książka stworzona wspólnie z Wojciechem Widłakiem "Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach" o tyle ważne, że Paweł Pawlak zaprojektował fontannę z krasnalami znajdującą się przed Teatrem Lalek, jest też 'Wrocławski Abecadlik" i masa innych pięknych pozycji tych wrocławskich ilustratorów.
https://www.empik.com/szukaj/produkt?author=pawlak+pawe%C5%82
dla dzieci


Ceramika Bolesławiec
Ceramika Bolesławiecka znana jest na całym świecie i to nie jest przesada.  Najbardziej charakterystyczne są te niebieskie stempelkowe wzory, ale w ofercie zakładów ceramicznych jest ich mnóstwo, są także wzory dla dzieci. Z ceramiko bolesławieckiej można kupić filiżankę albo dznanek, albo chlebak albo miseczkę, albo brytfannę, albo bombkę (mam) albo.....
dla kobiet, dla meżczyzn, dla dzieci (wzory dziecięce)Refkaart
Z Justyną, która prowadzi Refkaart znamy się z czasów studiów, jej uszytki są piękne i bajecznie kolorowe. Mam od niej: plecaki (taki sam dla mnie i dla Uli), nerkę, opaskę i moją absolutnie ukochaną, bajecznie kolorową bluzę.
http://refkaart.pl/
dla kobiet, dla mężczyzn
Pooky’s world
Pięknie malowane akwarelami poduszki, kartki, plakaty i zabawki w tym gryzaki, w ofercie są też personalizowane metryczki, filcowe zabawki. Ja mam cudowną ręcznie malowaną poduchę już od dobrych kilku lat.
https://pookysworld.shopshood.com/
dla dzieci


Po zachodzie
Ręcznie szyte z lnu przytulanki, do wyboru są króliczki, kranoludki, lalki i mnóswto innych stworków. 
dla dzieci


Malumika
Ceramika do własnoręcznego pomalowania, a dokładniej zestawy na wynos, czyli zestawy do pomalowania w domu a potem wypalenia w Malumice, albo gotowa już pięknie pomalowana ceramika. Ja jestem absolutną fanką Malumiki, moje ulubione kredki akwarelowe trzymam w kubku pomalowanym przez Ulę, mamy też kilka figurek i zdarzyło nam się obdarować panie w przedszkolu filiżankami malowanymi przez Ulę. Można też samemu dla siebie zamówić zestaw na wynos i obdarować kogoś własnoręcznie pomalowaną ceramiką.
https://malumika.pl/
dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci 


Etno Cafe
Etno Cafe to rzemieślnicza palarnia kawy z Wrocławia, wśród kawiarni etno jest moja ulubiona w okrąglaku na pl. Kościuszki. Na ich stronie internetowej można kupić kawę, akcesoria dla kawoszy: kubki, aeropresy, ekspresy a nawet gotowe zestawy prezentowe.
https://sklep.etnocafe.pl/
dla miłośników kawy


Książki Olgi Tokarczuk 
Od roku Dolny Śląsk ma swoją noblistkę - Olgę Tokarczuk. Jej książki to zawsze dobry pomysł na prezent, zwłaszcza, że właśnie ukazała się najnowsza: "Czuły Narrator". https://www.tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl/
dla kobiet, dla mężczyzn, dla miłosników dobrej literatury

 

La czapa kabra
Handmedowe czapki w Wrocławia, piękne, kolorowe i ciepłe, w ofercie są też czapki wegańskie i czapki na dredy.
http://laczapakabra.pl/
dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci


Książki Marka Krajewskiego
Eberhard Mock bohater kryminałów Marka Krajewskiego stał się już częścią wrocławskiej rzeczywistości. Marek Krajewski cały czas pisze, wydaje i jest w czym wybierać.
https://www.marek-krajewski.pl/
dla kobiet, dla meżczyzn, dla miłosników dobrej literarury


Resibo
Naturalne kosmetyki Resibo ze Świdnicy już podbiły świat.
https://resibo.pl/
dla kobiet


Miody z Pasieki pod Wielką Sową
Ja polecam te z dodatkami, miód z miętą albo z melisą, pyszne są.
https://www.pasiekapodwielkasowa.pl/
dla wszystkichKsiążki  wydawnictwa Warstwy
Wydawnictwo jest wrocławskie i niszowe, wydaje książki pięknie i piękne, w ofercie warstw są zarówno pozycje dla dzieci "Oczy" Iwony Chmielewskiej, "Fruwajka" Piotra Sommera), jak i te dla dorosłych, także poezje Tadeusza Różewicza
http://www.wydawnictwowarstwy.pl/#home
dla dorosłych, dla dzieci, dla miłośników dobrej i pięknej  literatury

 

Illustris
Plakaty, obrazy na płótnie, kalendarze, kubki, podkładki pod kubki, torby, plecaki z grafikami Andrzeja Tylkowskiego, tego samego, który ilustrował ściany wrocławskiego aquaparku i który przygotowuje grafiki na kolejne Dni Życzliwości.
https://ilustris.pl/
dla kobiet, dla meżczyzn


Huta Szkła Kryształowego "Julia"
Huta "Julia" produkuje w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby wspaniałe, znane w świecie kryształy. Kieliszki, karafki, patery, bomboniery i różne inne cudowności można w hucie kupić.
https://crystaljulia.com/pl/
dla kobiet, dla meżczyzn


Rzemieślnicze piwa z Browaru Miedzianka
Miedzianka jest dość niezwykłym miejscem, to miasto u stóp Rudaw Janowickich, które .... zniknęło. Można sobie o tym poczytać w książce Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania", wydanej przez wydawnictwo Czarne, ale tym razem zaproponuję rzemieślnicze piwa z tamtejszego browaru.
https://browar-miedzianka.pl/
dla dorosłychGranitowa Galeria
Strzelin i Strzegom stoją granitem i ten granit moze być świetnym prezentem! W strzegomskiej Granitowej Galerii można kupić granitową biżuterię, granitowe kostki do drinków, granitowe długopisy, granitowe kamienie do pizzy i....
https://granitowagaleria.pl/
dla kobiet, dla meżczyzn


Karty adwentowe "Ahoj przygodo!"
Adwentowe karty powstały z myślą o włożeniu ich do kalendarza adwentowego. Na pewno są doskonałym prezentem na Mikołajki, bo przecież jeszcze wtedy można kalendarz adwentowy uzupełnić, ale uważam, że są też super prezentem "pod choinkę", bo okres BOżego Narodzenia trwa do 6 stycznia! a w tym roku dzieci w tym czasie będą w domy, i nie będa miały zdalnych lekcji, wiec mogą szukać na kartach inspiracji, pić czekoladę, robić świeczniki z pomarańczy, oglądać świąteczne filmy itd. A tak na marginesie, widziałam na Instagramie ile serca cała rodzina - ekipa bloga "Ahoj przygodo!" włożyła w przygotowanie tych kart.
https://www.ahojprzygodo.com/
dla dzieci, dla całej rodzinyPiernikarnia Wrocławska
Świąteczna klasyka, czyli pierniki! Te ręcznie robione z Piernikarni Wrocławskiej można kupić online. Piękne są.
https://piernikiwroclawskie.pl/
dla wszystkich

Waciachamoniaka
czyli piękne hafty pewnej wrocławianki
dla kobiet
Ręcznie szyte zabawki, ozdoby na choinkę, bajecznie kolorowe torby a nawet kaktusy i tulipany zmateriału tworzy pewna świdniczanka znana jako Filc Mama
https://www.facebook.com/FilcThisKreatywnaMamuska
dla dzieci, dla kobiet


Gepetto
Drewniane okulary wymyślone przez absolwentów wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.
https://weargepetto.pl/
dla kobiet, dla mężczyzn


Cotenien
Piękne ilustracje wrocławskiej artystki na kartkach, plakatach, kubkach, przypinkach, papeteriach a nawet choinkowych ozdobach .
https://www.cotenien.pl/
dla kobiet, dla całej rodziny


Książki Kuby Bielawskiego
Jakub Bielawski to wrocławsko-dzierżoniowski autor dość niezwykłych powieści, napisanych charakterystycznym językiem, których akcja dzieje się na Dolnym Śląsku. Obie książki: "Ćmę i "Dunkla" wydało wydawnictwo Vesper
https://vesper.pl/szukaj?controller=search&category_filter=0&orderby=position&orderway=desc&search_query=bielawski&submit_search=
dla kobiet, dla meżczyzn, dla miłośników dobrej literatury


Dolny Śląsk. Atlas Turystyczny
 Przewodnik po Dolnym Ślasku, którego mam ogromną przyjemnosć być autorką. Mogę Wam go serdecznie polecić bo od wakacji zbiera mnóstwo pozytywnych recenzji, stał się inspiracją do wycieczek i wypraw, ale też miło się go ogląda, bo jest pięknie wydany przez Wydawnictwo SBM
https://www.empik.com/dolny-slask-atlas-turystyczny-bronowicka-monika,p1245383323,ksiazka-p?gclid=CjwKCAiAtej9BRAvEiwA0UAWXqetcKw31MOLnku0FIj6V1RRu1hoz5CxnSrQtksHEEQUvUvxgoYLdBoCNvoQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
Dla kobiet, dla mężczyzn, dla całej rodziny

Mam nadzieję, że te wpis przyda się podczas poszukiwań niebanalnych prezentów w tym dziwnym grudniu 2020, kiedy nie ma targów ani jarmarków.

Ilustracja tyułowa do wpisu to kartka z przygotowanego przeze mnie dla moich najbliższych w prezencie kalendarza z wrocławskimi bajkowymi miejscami oraz moja córką Ulą, jej pluszowym królikiem i prawdziwym psem.

Wszystkie pozostałe ilustracje pochodzą z instagramów twórców.

Komentarze

 1. Znakomity blog. Serce mi się raduje, kiedy widzę twórczych i zaangażowanych rodziców, próbujących przekazywać swoim dzieciom ogrom wiedzy, popartej pomysłami na niezwykłe spędzanie wolnego czasu. Szczerze gratuluję i chylę czoła. Nie jestem Dolnoślązakiem, ale krainę tę, wraz z całymi Sudetami noszę w swoim sercu już od dawna. Jest ona dla mnie szczególna i taką już pozostanie. To wspaniale, że rośnie młode pokolenie Polaków, które wychowywane w taki sposób jak Ula, będzie zapewne posiadać o wiele większą świadomość i chęć utożsamienia się z tą niezwykłą krainą. Myślę że to bardzo ważne. Życzę Wam mnóstwa nowych i konstruktywnych pomysłów, ogromu wrażeń pod wpływem piękna dolnośląskiej ziemi i wszystkiego co dobre.
  I może...do zobaczenia gdzieś na sudeckim szlaku? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie za tak miły komentarz. Dał mi mnóstwo radości.
   I do zobaczenia ....

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty