Ruchoma szopka, Bardo Ślaskie + prezent dla Was pod choinkęZbliżało się Boże Narodzenie. Ula i Królik przygotowywali się do występu w jasełkach. Ula grała góralkę a Królik miał siedzieć na widowni, ale na wszelki wypadek wolał nauczyć się wszystkich ról.
Boże Narodzenie i jasełka były coraz bliżej a Mama zarządziła przerwę w próbach i wycieczkę w poszukiwaniu Bożego Narodzenia.
Wybrali się w góry, ale nie weszli na szlak ani na sanki (była zima, ale śniegu nie było). Skierowali się do wielkiego kościoła, którego dwie wysokie wieże górowały nad miasteczkiem.

W kościelnej krypcie była szopka - ruchoma szopka.
Matka Boska usypiała Pana Jezusa, pasterze się kłaniali, anieli grali, kręciły się karuzele, papież wszystkim błogosławił, diabły tańczyły diabelski taniec na zamku w Kamieńcu Ząbkowickim, wszyscy polscy królowie przyszli złożyć hołd dzieciątku, dinozaur machał ogonem wykonanym ze szczotki do kurzu a górale i góralki tańczyły zbójnickiego.
To nie były żadne czary ani wyobraźnia. Wszystko się ruszało, śpiewało i świeciło dzięki mechanizmowi.Ruchoma szopka w Bardzie praktycznie:

Ruchoma Szopka mieści się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie, w dawnej krypcie. Wchodzi się do niej przez furtę klasztorną, w sklepiku z pamiątkami kupuje się bilety (5 zł - ulgowy, 8 zł - normalny). Czasem na zwiedzanie trzeba trochę poczekać, ogląda się ją gdy się zbierze grupka ludzi. Szopka jest czynna przez cały rok, najwięcej widzów jest oczywiście w samo Boże Narodzenie.

Ruchoma szopka w Bardzie - przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Dawno, dawno temu, w średniowieczu, we Włoszech Święty Franciszek zaaranżował pierwszą szopkę.
Lubimy oglądać szopki, lubimy szopkę w naszej kaplicy i kościele parafialnym, chętnie zaglądamy do tych ruchomych. 
 W tym roku Ula po raz pierwszy zagrała w jasełkach. Przygotowania zaczęły się już w październiku i od jesieni w naszym domu rozbrzmiewają kolędy. Wizyta w ruchomej szopce była elementem przygotowania roli. Chciałam, żeby wiedziała, jakie wyjątkowe jest to przedstawienie. 
W bardzkiej szopce była tańcząca góralka spod samych Tatr. Uszczęśliwiło to Ulę - jasełkową góralkę w podhalańskiej spódnicy, czerwonych koralach i haftowanym kożuszku. 

Świąteczny prezent. Szopka papierowa - do pobrania
W tym roku weszłyśmy głęboko w historię Narodzenia Jezusa, dlatego narysowałam dla Uli jej własną szopkę.
Mam też ją i dla Was w świątecznym prezencie z najlepszymi życzeniami: radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Będzie mi bardzo miło jeśli szopki staną w Waszych domach. 
Radosnych Świąt!

Pobierz obrazki, dalsze instrukcje są niżej. 

Instrukcja wykonania szopki: 
Wydrukuj wszystkie cztery obrazki w kolorze na papierze formatu A4, najlepiej na bloku technicznym lub papierze o grubszej gramaturze. Każdy obrazek wydrukuj na osobnej kartce.
Wytnij poszczególne elementy. Sklej przody z tyłami. Zegnij papier, linie zgięcia to linie przerywane. Sklej ściany domku uważając, żeby zakładki znalazły się pod spodem szoki i w jego wnętrzu (będą wtedy mniej widoczne). Przyklej na dachu gwiazdę betlejemską.
Ustaw postacie w szopce.
Komentarze

Popularne posty