Góry Wałbrzyskie i Góry Suche, nasze ulubione szlaki
Razem z Ulą, jej pluszowym Królikiem (obecnym podczas każdej wędrówki, miło spędzającym czas zajadając marchewki w różowym plecaku) wędrujemy sobie od czasu do czasu po Górach Wałbrzyskich i po znajdujących się po sąsiedzku Górach Suchych.
Specyficzne to góry o stromych zboczach i biegnących ostro do góry (albo w dół) szlakach. Niektórzy nazywają je sudeckimi Tatrami, co osobiście uważam za grubą przesadę inni górniczymi hałdami, ze względu na przeszłość regionu. Mimo wszystko warto po nich pochodzić.

Nasze ulubione szlaki w Górach Wałbrzyskich i Górach Suchych

Ścieżka Hochbergów wokół Zamku Książ. 
To ścieżka spacerowa, ale o górskim charakterze w przełomie Pełcznicy.
Ścieżka zaczyna się przy zamku Książ, jej przejście zajmuje około 2 godzin, jest pętlą.
Prowadzi szlakami turystycznymi: zielonym, żółtym a potem czerwonym.
Biegnie po mostkach, kładkach i nad przepaściami, trzeba uważać.

Trójgarb z Lubomina
Na Trójgarb wiodą wszystkie możliwe kolory szlaków z kilku okolicznych miejscowości, wybór jest wiec przeogromny a na szczycie wznosi się niezwykle ciekawa wieża widokowa nawiązująca do charakteru góry. 
Z Lubomina zielonym szlakiem, 1:15 min pod górę. Spora część trasy wiedzie po stromym zboczu. 

Borowa z Rybnicy Leśnej albo z Wałbrzycha
Borowa to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, chociaż nie należy do Korony Gór Polskich, bo wcześniej ze względu na błędne pomiary za najwyższy szczy uznano Chełmiec. Całkiem niedawno na Borowej powstała nowoczesna wieża widokowa, która przyciąga turystów. A szlak jest dużo, do wyboru do koloru. 
Na Borową najkrótszy i najprostszy szlak prowadzi z Rybnicy Leśnej, najpierw zielonym, potem czarnym szlakiem 1 h drogi pod górę. 
Z Wałbrzycha Podgórza (start obok wiaduktu kolejowego) na Borową prowadzi żółty szlak przez Zamek Nowy Dwór, 1:30 h pod górę, ale na szlaku są ekstremalnie strome(jak na sudeckie warunki)  podejścia. 

Z Jedliny Zdrój na platformę widokową na Jałowcu
Pomiędzy Jałowcem a Jałowcem Wielkim znów całkiem niedawno zamontowano platformę widokową z cudownym widokiem na Borową
Z Jedliny Zdrój na Platformę Widokową na Jałowcu idzie się niebieskim szlakiem 1:30 min pod górę. Sam szlak jest bardzo widokowy. Potem można pójść dalej na Borową. 

Waligóra z Andrzejówki 
Waligóra to najwyższy szczyt Gór Suchych i jednocześnie Gór Kamiennych, dlatego zaliczany jest do Korony Gór Polski. Jej wierzchołek jest zalesiony i trudno doszukiwać się tam jakiś widoków. Leżące u stóp Waligóry schronisko PTTK Andrzejówka to klimatyczne miejsce, do którego można dojechać samochodem! Zimą tłumnie przyciąga zwolenników sanek. 
Żółtym szlakiem wchodzi się  z Andrzejówki na Waligórę około 20 min, ale jest to podejście ekstremalnie strome. 
Na Waligórę prowadzą też piękne, dłuższe i łagodniejsze szlaki z Sokołowska, niebieski i żółty, przejście nimi to około 1:30 do 2 h . 

Szlaków i różnego rodzaju pętli do chodzenia po Górach Wałbrzyskich i Kamiennych jest naprawdę dużo. 
Góry te kiedyś zapomniane przez turystów, bo leżące wokół górniczego Wałbrzycha dziś są na nowo odkrywane, nowopowstałe wieże widokowe zachęcają do wędrówek. 

Góry Wałbrzyskie i leżące tuż obok Góry Suche stały się inspiracją do powstania plakatu, który jest głównym zdjęciem tego tekstu. Plakat jest mojego autorstwa i należy do serii "Sudety" 

My sobie będziemy wędrować dalej po Górach Wałbrzyskich, zaglądajcie na nasz Instagram, żeby móc śledzić te wędrówki prawie na żywo! 

Komentarze