Po ścieżce zamiast po szlaku? Pięć niesamowitych ścieżek edukacyjnych na Dolnym ŚląskuPo ścieżce zamiast po szlaku?

A co to za różnica?
Szlaki turystyczne w Polsce oznacza PTTK a ścieżkę może oznakować każdy: gmina (często gmina wie najlepiej co ciekawego ma na swoim terenie) czy grupa pasjonatów albo ekspertów, ścieżka może być edukacyjna , albo tematyczna, albo przyrodnicza albo... na ścieżce często są też tablice edukacyjne nawiązujące do tematyki, pokazujące na co zwrócić uwagę.  Ścieżki znakowane są bardzo różnie, jedne lepiej, inne gorzej, najczęściej jest to kolorowy kwadrat, ale zdarzają się inne oznaczenia. Zabiorę Was dziś na moje ulubione ścieżki w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, wędrujemy?

Górska Ścieżka Sentymentalna w Górach Sowich
Ścieżka powstała w miejscu dawnej kopalni galeny, jest krótka, ale bardzo malownicza i dość trudna, bo prowadzi po wysokich graniach. Nie są to Tatry, łańcuchów nie ma, ale można pobalansować nad przepaścią oddzieloną tylko drewnianym płotkiem. Najbardziej charakterystycznym miejscem na ścieżce jest drewniany mostek i wodospad tuż przy nim.
Zaczyna się przy hotelu “Czarny Rycerz” w Kamionkach, jest dość krótka 1 km a jej przejście zajmuje około 30 minut, ścieżka jest pętlą.
Oznakowana pomarańczowym prostokątem
W kilku miejscach są ławki i stoliki oraz tablice przybliżające historię i geografię miejsca.

 Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza “Wzgórza Kiełczyńskie”
Ścieżka wygląda niepozornie, ale jest naprawde malownicza, z jednej strony rozpościera się z niej widok na Góry Sowie a z drugiej na Masyw Ślęży, droga przez las jest bardzo urozmaicona. Po drodze można się też wspiąć po kamiennych schodkach na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich - Szczytną (466 m n.p.m.)
Ścieżka zaczyna się obok kościoła Narodzenia NMP w Kiełczynie (niedaleko Dzierżoniowa)
Jej przejście zajmuje około 3 godzin jest pętlą, oznaczona jest zielonym kwadratem
Na ścieżce znajdują się wiaty z ławeczkami i tablice edukacyjne.


Ścieżka Hochbergów, Wałbrzych

Ścieżka spacerowa wokół zamku Książ wiodąca wąwozem rzeki Pełcznicy aż do zamku Stary Książ. Jest niezwykle malownicza, w większości prowadzi wysoko, wysoko nad Pełcznicą po skałach, na trasie znajduje się zamek Stary Książ, punkty widokowe i cis “Bolko”.
Ścieżka zaczyna się przy zamku Książ, jej przejście zajmuje około 2 godzin, jest pętlą.
Prowadzi szlakami turystycznymi: zielonym, żółtym a potem czerwonym.
Biegnie po mostkach, kładkach i nad przepaściami, trzeba uważać.

 Ścieżka edukacyjna “Zębata” w Górach Sowch
To niezwykła ścieżka, bo prowadzi trasą dawnej Kolei Sowiogórskiej, a dokładniej jej zębatego odcinka. Na jej trasie są dwa wiadukty, most drogowy, nasypy i wykute w skałach wąwozy. Ze względu na duże nachylenie zbocza na jednym z odcinków kolejowej trasy zamontowno trzecią szynę tzw. zębatkę. Więcej ciekawostek o kolejce oraz dokładny przebieg trasy znajdziecie w moim tekście, który już wcześniej poświęciłam tej ścieżce: Po śladach Kolei Zębatej, czyli ścieżka edukacyjna po trasie kolei Sowiogórskiej w okolicach Srebrnej Góry
Trasa zaczyna się w Srebrnej Górze przy wiszącym moście (most drogowy) a kończy się niedaleko, bo przy Twierdzy Srebrnogórskiej,
Przejście zajmuje około 3 godzin.
Ścieżka oznakowana jest prowizorycznymi tabliczkami, trzeba być uważnym, żeby się nie zgubić.


Ścieżki literackie po Wzgórzach Włodzickich w okolicach Nowej Rudy
Wzgórza Włodzickie są naprawdę urokliwe a dodatkowym ich atutem jest to, że w Krajanowie, pośród zielonych pagórków, z pięknym widokiem na Sudety mieszka Olga Tokarczuk. A co roku odbywa się też festiwal “Góry Literatury” firmowany przez noblistkę i w związku z tym wytyczono aż trzy ścieżki literackie:
Ścieżka “Z Domu Dziennego Do Domu Nocnego” z Krajanowa do Bartnicy
Ścieżka “Śladami Teresy Chmury” ze Świerków do Włodowic
Ścieżka “Droga Chlebowa” po granicy polsko - czeskiej
Wszystkie te ścieżki mają po około 7 km, nie tworzą pętli, oznakowania trzeba dobrze wypatrywać, ale za to podobno można tam czasem spotkać Olgę Tokarczuk.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty