Górska Odznaka Turystyczna i Korona Gór Polski, czyli odznaczenia dla wytrwałych wędrowców.
Korona Gór Polski - projekt na całe życie?


Jak zdobyć odznakę i tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski?
Przede wszystkim trzeba siłą własnych mięśni zdobyć 28 szczytów, dokładniej: najwyższych szczytów wszystkich polskich pasm*, od Łysicy w Górach Świętokrzyskich po Rysy w Tatrach.

Najpierw jednak trzeba zapisać się zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski, wpłacić jednorazowe wpisowe 35 zł oraz kupić książeczkę (5 zł) Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej TUTAJ Uwaga: ważne jest to, żeby zapisać się do klubu zanim zacznie zdobywać się szczyty, szczyty zdobyte przed przystąpieniem do klubu się nie liczą (w ten sposób Ula nie ma zaliczonych: Szczelińca Wielkiego, Śnieżki i Ślęży).

W specjalnej książeczce należy zdobyć potwierdzenie wejścia na szczyt, czyli zdjęcie ze szczytu i pieczątkę. 

Po zdobyciu wszystkich szczytów z listy trzeba się udać na spotkanie z lożą, tam po weryfikacji otrzymuje się godność Zdobywcy Korony Gór Polski i odznakę.

Do klubu mogą należeć osoby, które ukończyły 7 lat.

Oczywiście można zbierać szczyty KGP bez klubu, pieczątek i odznak, ja jednak zapisałam Ulę do klubu, ale działamy spokojnie, bez presji. Uda się teraz, a może kiedyś, za ileś lat a może po prostu Ula kiedyś zarzuci ten projekt a książeczka zostanie na pamiątkę? Trochę już jest wypełniona.

Moje refleksje:
Są takie szczyty, które stały się popularne właśnie dlatego, że należą do listy KGP, wcale nie są jakieś bardzo atrakcyjne.
Jeśli spotkacie na jakimś szczycie kolejkę do zrobienia sobie zdjęcia z tabliczką z nazwą szczytu, która wcale nie stoi na tle ładnego widoku, to jest duże prawdopodobieństwo, że macie do czynienia z potencjalnymi zdobywcami KGP.
Jeśli ktoś Was zapyta o to, gdzie najbliżej można podjechać samochodem pod szczyt i potem wejść najszybciej najkrótszą drogą, to też mogą być zdobywcy, którzy “zaliczają” kilka szczytów w jeden dzień.

Górska Odznaka Turystyczna

Kilka odznak do zdobycia za dowolne wycieczki po różnych pasmach górskich.

Ale po kolei:
Poszczególne szlaki turystyczne mają swoją punktację: w sieci znajdziecie specjalną listę tras punktowanych GOT PTTK, a jeśli tam nie znajdziecie swojej trasy to możecie punkty obliczyć samemu (1 pkt za każdy przebyty kilometr oraz 1 pkt za każde pokonane 100 m sumy różnic poziomów przy podejściach). Możecie też (tak, jak ja) korzystać ze strony Mapa Turystyczna, na której zaplanujcie trasę i od razu dowiecie się ile punktów GOT za nią przysługuje.

Trasy zapisuje się w Książeczce GOT PTTK, która kosztuje około 5 zł i można kupić ją: w Internecie, schroniskach górskich sklepach z pamiątkami, oddziałach PTTK itd. Trasy można też zapisywać w zwykłym zeszycie, ważne jest, żeby były zapisane według wzoru, a w książeczce są już rubryczki.
Ważne jest też, żeby pamiętać o wejściu i zejściu, i odpowiednio to rozpisać, przykładowo: trasa Jodłów Trójmorski Wierch ma 10 pkt GOT a trasa Trójmorski Wierch - Jodłów ma 5 pkt i obie te wartości liczymy.

W książeczce wpisujemy też numer grupy górskiej wg GOT PTTK, czyli symbol konkretnego pasma górskiego (do znalezienia TUTAJ)

Nie ma obowiązku zbierania potwierdzenia odbycia wycieczki w postaci pieczątek, ale pół książeczki jest na to przeznaczone i jest to mile widziane, a poza tym pieczątki w schroniskach to super sprawa, ja kiedyś zbierałam je na pocztówkach (wszystkie mam!). To oznacza, że książeczkę można wypełnić wstecz.

Po zdobyciu odpowiedniej ilości punktów książeczkę zanosi się do weryfikacji do PTTK (można ją też wysłać pocztą, załączając kopertę zwrotną itd.). Ja zaniosłam nasze książeczki do oddziału PTTK na wrocławskim Rynku, na weryfikację czekałam dwa tygodnie. Potem musiałam tylko zapłacić za odznaki (12 zł za sztukę). Gdybyście wybierali się do tego konkretnego oddziału to: biuro PTTK mieści się na trzecim piętrze jednej z kamienic i nie można w nim płacić kartą.

Jakie odznaki można zdobyć za punkty?
Dzieci od 5 do 7 lat mogą zdobywać odznakę “W góry” - brązowa za 15 pkt, srebrna za 30 pkt i złota za 45 pkt (przy czym można zdobyć jedną odznakę w ciągu jednego roku kalendarzowego)
Wszyscy, którzy mają ukończone 7 lat mogą zdobyć kolejne odznaki: popularną (60 pkt) , małą brązową (120 pkt), małą srebrną (360 pkt), małą złotą (720 pkt). Potem są jeszcze odznaki duże i za wytrwałość, których zdobycie szczegółowo określa regulamin. Punkty się sumują. 

W góry można chodzić bez odznak, punktów i pieczątek i też jest dobrze, ale jeśli można się bawić, to dlaczego nie? 

Ula do punktów nie przywiązuje wagi w ogóle, lubi przybijać pieczątki i ucieszyła się z odznak. Tyle.  

Jakie jeszcze odznaki można zdobyć? Całe mnóstwo. 

W ubiegłym roku Uli udało się zdobyć odznakę Korona Wrocławia - o tym, jak się ją zdobywało przeczytacie TUTAJ 
Obok Korony Gór Polski można zdobyć Diadem Gór Polski , Koronę Sudetów albo Koronę Sudetów Polskich 
Są też różnego rodzaju prywatne lub samorządowe inicjatyw jak np. Odznaka "Znam Góry Sowie" albo cały program odznak (które układają się jak puzzle) "Wieże widokowe gór i pogórzy
Książeczka KGP Uli przemokła podczas ulewy w drodze na Śnieżnik w nieprzemakalnym plecaku. Ulewa była ekstremalna, ale sama książeczka nie była zabezpieczona, także lepiej je nosić w czymś nieprzemakalnym. 


Komentarze