W poszukiwaniu światełek, dolnośląskie iluminacje 2020


Już się przyzwyczailiśmy, że w grudniu Wrocław rozbłyskuje światłem ulicznych iluminacji. Rok 2020 jest inny i dziwny, w tym roku trzeba tych światełek trochę bardziej poszukać. 
No to szukamy, zwłaszcza, że wszelkie "światełka Ulę zachwycają"


We Wrocławiu 

Wrocławski Rynek
 to jedno z najbardziej oświetlonych miejsc w mieście. Piękne iluminacje są na latarniach (takie, jakie w poprzednich latach oświetlały całe centrum), zachodnią pierzeję rozświetla choinka, inna niż ta w poprzednich latach, chyba lepsza, ładniejsza i nie budząca aż takich emocji. Światełkami mieni się fontanna a obok niej są sezonowo słoneczniki z klocków lego. Są też całoroczne iluminacje w oknach Kamienicy pod Złotym Słońcem, w której mieści się Muzeum Pana Tadeusza. W oknach na pierwszym piętrze można dostrzec przechadzające się cienie postaci związanych z ekspozycją.

Witryna Masala Grill&Bar, ul. Kuźnicza 3 
W witrynie kultowej indyjskiej restauracji można spotkać nosorożca i flaminga w pięknej zimowej aranżacji. Podświetlane zwierzęta wcześniej prezentowane były we wrocławskim ZOO, przed Afrykarium podczas wystawy ZOOlśnienie. Teraz w samym sercu miasta przypominają, że ZOO jest dobrym pomysłem także zimą. Plac Nowy Targ 
Na placu Nowy Targ jest choinka, warto tam zajrzeć przy okazji. Ostrów Tumski
Na Ostrowie Tumskim rozświetlony jest Most Tumski - pięknie i kolorowo. Od lat niezwykłe wrażenie robią też światełka na drwach wzdłuż ulicy Katedralnej. Ostrów Tumski, to jedyne miejsce we Wrocławiu, gdzie zostało jeszcze kilka gazowych latarni, które zapala o zmroku a o świecie gasi prawdziwy latarnik. W grudniu można go spotkać o 16.15 a w pierwszej połowie stycznia o 16.30. Ogród Botaniczny “Światłogród” czyli zimowa iluminacja Ogrodu Botanicznego 
Zamknięty zimą Ogród Botaniczny przygotował świetlne iluminacje, rozświetlone zostały alejki i rośliny całą feerią barw a dodatkowo odbywają się pokazy światła, laserów i mappingi. 
Światłogród odbywa się w dniach: 26-30 grudnia i 1-17 stycznia, ceny biletów: 25 zł normalny i 10 zł dla osób poniżej 18 roku życia, dzieci do lat 3 - bezpłatnie, czynne jest tylko wejście od ul. Sienkiewicza. 

Poza Wrocławiem: 

Ślęza, zamek Topacz, Park Iluminacji “Podróż do Krainy Wyobraźni” 
Park Iluminacji zlokalizowany jest na przepięknym terenie zamku Topacz. Świetlnych instalacji jest mnóstwo, a wszystkie połączone są motywem podróży. 
Ceny biletów: od poniedziałku do czwartku: ulgowy 19 zł, normalny 24 zł, w weekendy: ulgowy 24 zł normalny 29 zł, bilety można kupić online lub w kasie. Park iluminacji jest czynny do końca marca. Wałbrzych, Zamek Książ i Palmiarnia, Ogrody Światła
Ogrody Światła to iluminacje znajdujące sią na zamkowych tarasach w Książu i przy wałbrzyskiej palmiarni. Iluminacje nawiązują do historii i architektury miejsca: na świetlnym balu grany jest walc a księżna Daisy w swoim naszyjniku z pereł siedzi wygodnie na parkowej ławce. 
Ceny biletów łączonych (zamek i palmiarnia): ulgowy 30 zł, normalny 40 zł, można kupić bilety tylko w jedno miejsce. Ogrody Światła czynne są do 21 marca. Jaworzyna Śląska, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, Parowozownia św. Mikołaja. 
Muzeum Kolejnictwa jest muzeum plenerowym, dzięki czemu może być otwarte. W okresie świąt i ferii zimowych dodatkowo lokomotywy są podświetlane a w weekendy odbywają się przejażdżki zabytkową lokomotywą w świątecznej iluminacji. 
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 19.00, ceny biletów: ulgowy: 19 zł, normalny 28 zł.

Rynek w Bolesławcu
W prawie każdym dolnośląskim mieście znajduje się jakaś świąteczna iluminacja. W Bolesławcu wrażenie robi świetlna ceramika bolesławiecka i oczywiste akcenty bożonarodzeniowe takie jak: choinka czy św. Mikołaj w samolocie. 


Iluminacje w Gilowie
W Gilowie w powiecie Dzierżoniowskim od kilku lat na terenie jednej z posesji powstaje bajkowy ogród świetlny. Miałam przyjemność podziwiać ją dwa lata temu, kiedy po zmroku jechałem przez Gilów w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, robiła niezwykłe wrażenie. Z roku na rok światełek jest coraz więcej, w tym roku jest to ponoć aż 20 tysięcy świecących diod.


Oglądamy światełka podczas spacerów z psem, bo w naszej wsi mieszkańcy pięknie oświetlili swoje posesje, wypatrujemy iluminacji podczas jazdy samochodem po zmroku przejeżdżając przez inne dolnośląskie miejscowości, wszędzie pięknie się świeci.

Komentarze