Arboretum w Lądku Zdroju


Arboretum w Lądku Zdroju

Arboretum w Lądku Zdroju to najwyżej położone arboretum w Polsce. Jest też najmłodsze w szacownym gronie ogrodów dendrologicznych. 
W miejscu gdzie kończy się dzielnica zdrojowa a zaczyna las jest arboretum. Ten leśny ogród kryje w sobie bardzo stare, duże drzewa z charakterystycznymi tabliczkami z orzełkiem i napisem “Pomnik Przyrody”, są wśród nich sosny, świerki i buki. Pomiędzy nimi rosną młodsi i zdecydowanie bardziej egzotyczni sąsiedzi, drzewa pochodzące z odległych zakątków świata: szydlica japońska, mamutowiec olbrzymi, korkowiec amurski, tulipanowiec, i klon palmowy a do tego kwitną rododendrony na żółto, na różowo, na fioletowo…
Bajkowo…
Do tego miejsca na skraju lasu w pewien upalny czerwcowy dzień wybraliśmy się na wycieczkę. Tym razem, jak przystało na dostojny spacer po uzdrowisku pluszowy królik przesiadł się do kolorowej torby a zamiast górskiego ekwipunku ubrałyśmy kolorowe sukienki i równie kolorowe sandały. Spacer po arboretum w Lądku Zdroju a chwilę wcześniej spacer po zachwycającym i bajecznie kolorowym Parku Zdrojowym był przerywnikiem w naszym cyklu górskich wycieczek. Mały uszaty pluszak, jak zwykle był zachwycony. Mała dziewczynka również, szczególnie, gdy mogła usiąść na ławce pod parasolem z wielkich różowych kwiatów różanecznika.


A w okolicy, czyli co jeszcze w Lądku Zdroju.

Sudety słyną z wód mineralnych i uzdrowisk a Lądek Zdrój jest tym najstarszym w całym regionie. Podobno jakieś urządzenia kąpielowe istniały tu już w czasach wczesnego średniowiecza. Może były i wcześniej i może byśmy się o tym nigdy nie dowiedzieli, gdyby nie to, że zostały zniszczone przez Mongołów, którzy wracali spod Legnicy, gdzie stoczyli z wojskami księcia Henryka Pobożnego wielką bitwę a jakiś kronikarz uznał, że warto to akurat zapisać. Trzysta lat później uzdrowisko działało już prężnie a kuracjusze chętnie je odwiedzali. 
W Lądku Zdroju znajduje się piękny park zdrojowy a w nim Zakład Przyrodoleczniczy “Wojciech”, piękny neobarokowy gmach z pijalnią wód mineralnych i basenami we wnętrzu. Jest też kawiarnia wiedeńska Albertshalle, w której serwowane są pyszne lody i ciasta a przed nią rośnie imponujących rozmiarów blado fioletowy rododendron. I jest jeszcze coś co wszystkie dzieci i pluszowe króliki lubią najbardziej, czyli muszla koncertowa. 

Informacje praktyczne:
Arboretum jest niewielkie i dość niepozorne. Jest dobrym dodatkiem do spaceru po Lądku Zdroju, który sam w sobie jest miastem bardzo ciekawym i świetnym na spacery. W parku zdrojowym znaj
Znajduje się w Lądku Zdroju, w części zdrojowej na końcu ulicy Moniuszki.
Pod samo arboretum można podjechać samochodem.
“Na upartego” można przemierzać alejki z wózkiem, ale jest to trudne i na pewno “nie dojedzie się” w każdy malowniczy zakątek tego miejsca.
W arboretum są ławki, stoliki, altany, mostki i kładki.
Za wstęp do arboretum nie można płacić kartą a najbliższy bankomat jest w odległości około pół kilometra.
Komentarze