Dolny Śląsk w czasach zarazy. Inicjatywy w internecie, dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.

#zostańwdomu
Jest marzec 2020, z powodu szalejącego na świecie koronawirusa życie przeniosło się do Internetu.

Internet nie ma granic, możemy bez wychodzenia z domy zwiedzić Luwr, British Museum albo wziąć udział w warsztatach z Piotrem Rubikiem czy posłuchać bajek czytanych przez polskich aktorów.
Dolny Śląsk dla Uli to miejsce lokalne, dlatego popatrzyłam na Internet lokalnie i znalazłam te ciekawe inicjatywy, które powstają na Dolnym Śląsku a potem za pośrednictwem sieci idą w świat. S

Zobaczcie:

Muzycznie i tanecznie

Warsztaty wokalne z Alicją Janosz online. KLIK
dla dzieci
Alicja Janosz prowadziła przed kwarantanną warsztaty wokalne dla dzieci w Vertigo Jazz Club.
Teraz prowadzi te warsztaty w formie live na Facebooku. Są świetne, Ula jest nimi zachwycona.

Opera Wrocławska
na Facebooku KLIK i na Instagramie KLIK (Wrocław Opera Ballet)
dla dzieci i dla dorosłych 
Opera Wrocławska w mediach społecznościowych proponuje dwa rodzaje aktywności.
Na swoim profilu facebookowym udostępnia całe spektakle operowe, w tym także te dla dzieci, już dostępna jest “Pchła Szachrajka” (link do "Pchły Szachrajki"  TUTAJ)
Na Instagramie tancerze baletu Opery Wrocławskiej proponują ćwiczenia dostępne dla wszystkich ćwiczenia z nietypowym wykorzystaniem przestrzeni i domowego wyposażenia

Kreatywnie i artystycznie

Zrób sobie teatr, Wrocławski Teatr Lalek KLIK
dla dzieci
Wrocławski Teatr Lalek na swoim Facebooku codziennie udostępnia różnorodne zabawy teatralne w formie kart pracy. Są tam różnego rodzaju teatralne zabawy ruchowe, słowne i plastyczne.

do dizajnu KLIK
dla dzieci
do dizajnu działa zawsze, nie tylko w czasie kwarantanny, to strona internetowa założona przez grupę wrocławskich edukatorów i projektantów. Strona jest bazą wiedzy i pomysłów na działania i warsztaty z dziećmi (i nie tylko) w zakresie dizjanu.

Warsztaty artystyczne online, Otwarty Zakład Artystyczny KLIK
dla dzieci, dla młodzieży
Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży inspirowane miastem Wołów, w którym działa Otwarty Zakład Artystyczny.

Przyrodniczo
#domoweZOO, ZOO Wrocław KLIK
dla dzieci i wszystkich zainteresowanych dorosłych
Edukacyjny cykl wrocławskiego ZOO w formie relacji na żywo na Facebooku
Odbywa się w każdą środę i piątek o godzinie 12.00 a pracownicy ZOO prezentują w nich wyjątkowe zwierzęta

#hydrowdomu, Hydropolis, KLIK
dla dzieci i wszystkich zainteresowanych dorosłych
Cykl różnego rodzaju publikacji na Facebooku prosto z wodnego świata. Wśród propozycji Hydropolis są: propozycje eksperymentów, filmiki a nawet oprowadzania online.


Muzealnie

#muzealnidetektywi, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu KLIK
dla dzieci w wieku szkolnym
Muzealni Detektywi to cykl oprowadzań po muzeum dla dzieci w formie filmów zamieszczanych na profilu facebookowym muzeum. W trakcie wirtualnego oprowadzania jest mnóstwo porcelanowych opowieści, ciekawostek i zagadek.

#zoomnamuzeum Muzeum Narodowe we Wrocławiu  KLIK
dla dorosłych
Pracownicy Muzeum Narodowego we Wrocławiu przygotowali opisy ich ulubionych dzieł z muzealnej kolekcji.
Na przykład Basia Przerwa o “Kwitnącej Łące” Gertrud Staats pisze tak: “Uwielbiam ten obraz! Uwielbiam tę łąkę pełną rumianków i koniczyny! Uwielbiam ten spokój ciepłego dnia.”

Zalecamy spacer! Centrum Sztuki WRO KLIK
dla dorosłych
Dość przewrotnie Centrum Sztuki WRO na swojej stronie internetowej, w formie video prezentowane są działania artystów, akcje i przedsięwzięcia podejmujące aktywności, których powinniśmy unikać właśnie teraz.


Do zobaczenia Muzeum Pana Tadeusza KLIK
dla dorosłych
Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza przygotowali krótkie filmy, w których pokazują muzeum i opowiadają muzealne historie, ale też przypominają filmy nagrane wcześniej, przy okazji innych muzealnych wydarzeń

Literacko 

Bezpłatny dostęp do bazy Legimi, Miejska Biblioteka Publiczna KLIK
dla wszystkich
Czytelnicy zapisanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej, jeśli jeszcze tego nie zrobili mogą droga internetową otrzymać bezpłatny dostęp do bazy Legimi, w której znajduje się 60 000 e- booków i audiobooków. 
Baza jest naprawdę imponująca, mam wykupiony abonament na Kindle i naprawdę mam co czytać (abonament biblioteczny nie obejmuje książek na Kindle)
Uwaga, podobną możliwość mają także czytelnicy Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Zgadnij kto to? Quiz literacki z nagrodą, Dolnośląska Biblioteka Publiczna KLIK
dla dorosłych
Biblioteka przygotowała zagadki, w których główną rolę grają mało znane zdjęcia znanych polskich pisarzy. Dla tych, którzy podejmą wyzwanie jest przewidziana nagroda.

#muzealniakiczytają KLIK
dla dzieci
Na facebookowym profilu akcji #muzealniaki, który w normalnych warunkach zachęca do odwiedzania z dziećmi muzeów ukazuje się cykl postów z polecajkami książkowymi. Posty przygotowuje Aldona Mikucka, której, jak sama o sobie pisze: “szczególnie są bliskie ilustrowane książki, które bardzo często stanowią dla najmłodszych czytelników pierwszy kontakt nie tylko z literaturą, ale i z malarstwem.”

Rozrywkowo

Etniczne planszówki, Etno Warsztaty KLIK
dla całej rodziny
Ania i Robert jeżdżą po Polsce i prowadzą etno warsztaty, w swoim sklepie internetowym sprzedają drewniane planszówki, również etno. Z okazji kwarantanny przygotowali gry planszowe do wydruku.

filmy animowane, przyroda w domu i las, blog Zbieraj się
dla całej rodziny
Magda i Jacek na swim blogu reagują na bieżąco na aktualna sytuację. Podrzucają zestawy filmów animowanych i informują, jak bezpiecznie w tym trudnym czasie chodzić do lasu. Sami spędzają czas w mieszkaniu w bloku we Wrocławiu na home office z dwójką małych dzieci. 

Turystycznie

#zostańwdomu ale zwiedzaj ze mną, Joanna Lamparska KLIK
dla dorosłych 
Dziennikarka i poszukiwaczka dolnośląskich skarbów na swoim profilu facebookowym pokazuje dolnośląskie miejsca mało znane, nieodkryte i trudno dostępne. Są tam filmy, zdjęcia i ciekawe opisy. 

A czy Twoje ulubione miejsce w realu albo w sieci coś przygotowało na ten trudny czas? Sprawdź! Jestem pod wrażeniem tego, jak dużo się dzieje w sieci. 


Komentarze

  1. Ile można siedzieć w domu:D Tu nawet kreatywne zabawki https://gettoys.pl kiedyś się przecież znudzą

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty