Bez dolnej granicy wieku. Zajęcia zorganizowane w instytucjach kultury dla najmłodszych.Trochę prywaty tytułem wstępu do zestawienia

Przygotowałam zestawienie wydarzeń, zajęć zorganizowanych, które organizują dolnośląskie instytucje kultury dla malutkich dzieci - niemowląt i tych w wieku przed przedszkolnym.  

Siedem lat temu, gdy na świecie pojawiła się Ula mogłam skorzystać z dwóch propozycji z poniższego zestawienia. Skorzystałyśmy z jednej, o drugiej nie wiedziałam. Wszystkie pozostałe pojawiły się później. Mimo to prócz zwykłych informacji prasowych do zestawienia dodałam coś ode mnie, coś osobistego. Przez pięć lat pracowałam w instytucjach kultury miałam okazję być częścią tego całego niemowlęcego zamieszania. 
Te siedem lat temu urlop macierzyński trwał pół roku i pierwszy rok macierzyństwa też wyglądał inaczej. 
Zaczynamy....

Centrum Sztuki WRO
Niedzielne Poranki we WRO

W trakcie Poranków prezentowane są polskie i światowe filmy animowane, organizowane są także słuchowiska intermedialne na bazie najnowszych pozycji literatury dziecięcej. Po pokazach odbywają się rodzinne działania twórcze przygotowywane w oparciu o animacje, bieżące wystawy i projekty Centrum Sztuki WRO.
Projekcje filmów animowanych połączonych z warsztatem twórczym przeznaczone dla całych rodzin (bez dolnej granicy wiekowej).

Poranki odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.30, w Centrum Sztuki WRO
są bezpłatne, nie obowiązują zapisy, informacje TUTAJ

Ode mnie: Niedzielne Poranki we WRO organizowane są od 2008 roku a to oznacza, że mogłam przyjść na nie z małą Ulą, ale to o nich właśnie nie wiedziałam i szkoda. Centrum Sztuki WRO to miejsce, które wychowało już sobie świadome pokolenie własnych odbiorców. Ekipa WRO z ogromnym entuzjazmem zaangażowała się w akcję #muzealniaki

Baby Art Walk!
Organizowany przez fundację Art Transparent w galeriach sztuki, muzeach i podczas wydarzeń artystycznych
„BAW! Baby Art Walk” to wspólne spacery i odwiedziny we wrocławskich instytucjach kultury, galeriach, muzach etc. oraz spotkania z artystami lub oprowadzania kuratorskie po aktualnych wystawach. Fundacja Art Transparent zaprasza wszystkich rodziców na spotkania ze sztuką, wspólne zwiedzanie wystaw, dyskusje o współczesnych problemach, a czasem po prostu na kawę i rozmowy o wesołym losie rodzica.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie choć jednego małego dziecka (wózek, nosidełko) i chęć zapoznania się z najnowszymi wystawami w galeriach sztuki współczesnej.

Baby Art Walki odbywają się nieregularnie (po informacje należy zaglądać na stronę internetową fundacji ArtTransparent TUTAJ i na Facebooka
nie trzeba się na nie zapisywać, wystarczy przyjść, zajęcia są bezpłatne.

Ode mnie: Kiedy BAWy się zaczynały ja już wtedy pracowałam “na etacie” a Ula była w żłobku, nie mogłam w nich uczestniczyć, choć miałam wielką ochotę. Na szczęście dla mnie pracowałam w instytucji kultury, dzięki temu udało mi się osobiście poznać Karolinę Bieniek inicjatorkę i organizatorkę tego świetnego przedsięwzięcia, a potem udało nam się razem zrealizować kilka ciekawych działań, także w zakresie samych Baby Art Walków.

Muzeum Pana Tadeusza
Brzdąc w muzeum

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza rodziców z małymi dziećmi (od 0 do 2 lat) na specjalne zajęcia, podczas których dzieci pobawią się w muzealnych salach w otoczeniu muzealnych skarbów, a rodzice będą mogli w towarzystwie brzdąców pooglądać eksponaty i posłuchać opowieści o nich. Po skończonych zajęciach rodzice wraz z dziećmi mogą spędzić czas w specjalnej sali przyjaznej najmłodszym.
Zajęcia odbywają się w wybrane środy i niedziele o godzinie 11.30 w Muzeum Pana Tadeusza, są bezpłatne, obowiązują zapisy, informacje TUTAJ

Ode mnie: Do “brzdąca” mam najbardziej osobisty stosunek ze wszystkich tych wymienionych wydarzeń, dlatego, że sama go wymyśliłam i prowadziłam przez prawie trzy lata. W czasie przeszłym, bo od jakiegoś czasu nie ma mnie już w Muzeum Pana Tadeusza, pracuje w zupełnie innym, niekulturalnym świecie. Oczywiście zajęcia odbywają się nadal i Was na nie serdecznie zapraszam.
Wykorzystam też to miejsce do uściskania i serdecznego pozdrowienia wszystkich brzdąców i brzdącowych rodziców, którzy przewinęli się przez zajęcia przez ten szmat czasu.

Muzeum Miejskie Wrocławia
“Ojcowie, mamy - zapraszamy.

Krótkie oprowadzania dla rodziców z dziećmi do dwóch lat po różnych wystawach i w różnych oddziałach Muzeum Miejskiego (Muzeum Miejskie ma kilka oddziałów: Muzeum Historyczne w dawnym Pałacu Królewskim, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu, Muzeum Teatru, Muzeum Militariów, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Sztuki Cmentarnej) .

Zajęcia odbywają się w wybrane czwartki o godzinie 13.00, w różnych odziałach Muzeum Miejskiego.
Koszt: 5 zł od rodzica (dziecko bezpłatnie), obowiązują zapisy
Informacje na stronie Muzeum Miejskiego w zakładce edukacja TUTAJ

Ode mnie: Muzeum Miejskie dopiero zaczyna swoją przygodę z zajęciami dla maluszków i ich rodziców, ale zakulisowo, wiem, że przygotowało się do tego bardzo porządnie a że Muzeum Miejskie ma, co pokazywać, bo i oddziałów dużo i zbiory bogate to warto się na te oprowadzania wybrać.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
ZachwyTY


Każde spotkanie w cyklu adresowanym do rodziców z małymi dziećmi, do dwóch lat toczy się wokół innego tematu przewodniego. Uczestnicy najpierw zostaną oprowadzeni po wybranej części wystawy czasowej „Wyrzeźbiony Wrocław”, a następnie w muzealnej kawiarni wezmą udział w dyskusji, podzielą się wrażeniami. W cenie biletu przewidziany jest też poczęstunek w postaci kawy lub herbaty.
Zajęcia odbywają się w wybrane wtorki o godzinie 12.30, w gmachu głównym Muzeum Narodowego
Koszt 15 zł, obowiązują zapisy, informacje TUTAJ, cykl zostanie wznowiony od marca 2020 r.

Ode mnie: Zajęcia prowadzi Barbara Przerwa,  jedna z najlepszych edukatorek muzealnych, jaką znam, edukator frontowy, jak mawia o sobie. Kiedyś podczas szkolenia dla młodych adeptów edukacji muzealnej pokazywała na czym polega gwóźdź programu przy pomocy gwoździa i zdradziła tajemnicę tego zawodu: "edukator jest dobry, gdy lubi swoich odbiorców".


Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
#muzealniaki

Warsztaty przeznaczone dla rodziców z dziećmi do 3 lat, podczas których do rodziców skierowana jest część merytoryczna a dla dzieci zabawowa. Zajęcia odbywają się w wybrane niedziele o godzinie 11.00
Koszt 3 zł, obowiązują zapisy. Informacje na stronie Muzeum Narodowego we Wrocławiu: TUTAJ, ostatnie zajęcia w cyklu  odbędą się jeszcze w styczniu 2020.

Ode mnie: kiedy kilka lat temu w Muzeum Pana Tadeusza wymyślałyśmy kampanię społeczną #muzealniaki, miałam nadzieję, że hasztag będzie znaczył dużo dużo więcej i znaczy. Alicja, która prowadzi zajęcia dla maluchów w Pawilonie Czterech Kopuł jest autorką znakomitej publikacji dla dzieci o pawilonie, zobaczcie, pisałam o niej TUTAJ:

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego.
Biblioteczna Akademia Niemowlaka
dla dzieci od 6 miesięcy do półtora roku
Comiesięczne spotkania w Bibliotece 7 Kontynentów, skierowane do najmłodszych czytelników – od 6 miesięcy do 1,5 roku, wraz z opiekunami. Słowo, wiersz, piosenka są tu inspiracjami i swoistymi instrukcjami. Zajęcia wzbogaca muzyka na żywo, zabawy – przede wszystkim muzyczne – oraz szczypta doznań plastycznych. Dzięki odpowiednio skonstruowanej stymulacji, podejmowane działania pomagają maluchom poznawać siebie i świat, a także wspomagać ich prawidłowy rozwój.

Biblioteczna Akademia Malucha, 
dla dzieci od półtora roku do czterech lat
Comiesięczne spotkania w Bibliotece 7 Kontynentów skierowane do najmłodszych czytelników w wieku od 1,5 roku do 4 lat, wraz z opiekunami. Scenariusze zajęć są inspirowane literaturą i wzbogacone rytmiczną muzyką na żywo. Dzieci, wcielając się w pracowite pszczółki i biedronki, uczą się zabawy z rówieśnikami oraz poprawiają koordynację ruchową. Maluchy twórczo spędzają czas, dzięki czemu nauka nigdy nie jest nudna. Wręcz przeciwnie, pełna radości i uśmiechów.

Oba powyższe cykle są bezpłatne odbywają się raz w miesiącu, obowiązują na nie zapisy, informacje  TUTAJ

Ode mnie: Zajęcia przygotowuje i prowadzi Amelia Jachimowicz, muzykoterapeuta, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju. Miałam okazję poznać Amelię na szkoleniu, które dotyczyło pracy z małym dzieckiem w instytucjach kultury. Pokazywała, jak pracuje i mnie to osobiście zachwyciło. Miała pianino i nie zawahała się go użyć. Powiedziała mi, że zna Dolny Śląsk dla Uli, co jest dla mnie ogromnym zaszczytem.

Narodowe Forum Muzyki
Gordonki

Zajęcia muzyczne dla dzieci do dwóch lat. Są prowadzone metodą Edwina E. Gordona. Mają formę „śpiewanek” i „rytmiczanek”. Maluchy osłuchują się z melodiami wykonywanymi w różnych skalach oraz poruszają się w zróżnicowanych rytmach. Głównym instrumentem wykorzystywanym podczas zajęć jest głos ludzki. Używane są także grzechotki, małe instrumenty perkusyjne oraz różne inne rzeczy, takie jak chusta animacyjna, piórka, chustki, wstążki, bańki mydlane i piłki. Podczas zajęć dzieci ćwiczą wyobraźnię i kreatywność, doskonalą koordynację ruchową. Stymulowane są umiejętności społeczne i rozwój mowy maluchów. Dzieci uczą się wyrażać siebie poprzez muzykę i – co najważniejsze – świetnie się bawią!
Zajęcia odbywają się w cyklach,cztery razy w miesiącu
Koszt: 100 zł za miesiąc (cztery zajęcia) , informacje TUTAJ

Do, re mi
Zajęcia dla dzieci od 2 do 3 lat. Są ogólnorozwojowe z elementami muzyki, ruchu i działań parateatralnych. Jest to autorski program instruktorki zajęć, w którym wykorzystane zostały elementy treningu twórczego Reinholda Rabensteina, Michaela Thanhoffera i Gusti Reichel oraz metody Edwina E. Gordona. W trakcie zabaw ruchowych dzieci doskonalą podstawowe sprawności percepcyjno-motoryczne oraz rozwijają się emocjonalnie i społecznie. Udział w zajęciach gwarantuje również warunki do kształtowania wyobraźni, rozładowania napięcia emocjonalnego i energii, relaksu i i improwizacji. Przebywanie w grupie w atmosferze wzajemnej życzliwości to wspaniała okazja do nawiązywania przyjaźni i doskonalenia umiejętności współpracy z innymi, a także współdziałania przez podporządkowanie się regułom zabawy. o charakterze ogólnorozwojowym z wykorzystaniem muzyki i ruchu.
Zajęcia odbywają się w cyklach,cztery razy w miesiącu
Koszt: 100 zł za miesiąc (cztery zajęcia), informacje TUTAJ

Ode mnie: Oba cykle zajęć przygotowane przez Narodowe Forum Muzyki nie są mi zupełnie znane. Nie mogę o nich nic osobistego napisać .Ale jakość, która idzie za taką instytucją, jaką jest NFM pozwala mi z czystym sumieniem je zarekomendować.


Wrocławski Teatr Lalek
Scena dla najmłodszych (najnajów)

Spektakle teatralne dla dzieci od pół roku do trzech lat, trwają pół godziny, mają otwartą formułę, która angażuje najmłodszych widzów.

“Teatr dla najnajmłodszych to nie zabawy edukacyjne czy teatralizowane formy animacji, ale sztuka w pełnowymiarowym znaczeniu tego słowa. Spektakle dla najnajów współtworzone są we współpracy z psychologami i pedagogami dziecięcymi. Stymulują dziecięce zmysły, pobudzają kreatywność, a także w bardzo ciekawy sposób rozwijają relację rodzic-dziecko.
Przedstawienia te stają się nie tyle inicjacją w spotkaniu dziecka z teatrem, ale – we wspólnym doświadczaniu świata – z innymi dziećmi. Otwarta struktura spektakli, w których płynnie przechodzi się z pozycji widza do roli aktywnego uczestnika współtworzącego to, co się dzieje w przestrzeni gry, powoduje, że teatr dla najnajmłodszych pozwala dzieciom na bycie aktywnymi odbiorcami sztuki, a przy tym daje im naprawdę wiele radości.
Teatr dla najnajmłodszych porozumiewa się ze swoim widzem jego własnym językiem – poprzez kolory, kształty, dźwięki, zapachy, a nawet smaki.

Przedstawienia odbywają się zgodnie z repertuarem. Bilety można kupić on-line lub w kasie teatru, informacje TUTAJ

Ode mnie: Spektakl “Podłogowo: był tą jedną propozycją z której skorzystałam razem z Ulą. Zanim poszłam z moim niezwykle ruchliwym i bardzo ciekawym świata rocznym maluchem do teatru sprawdziłam, że może chodzić po widowni, co mnie bardzo uspokoiło. Nie było jednak takiej potrzeby. Przez całe pół godziny Ula siedziała, jak zahipnotyzowana i patrzyła co się dzieje na scenie. Była zachwycona. Możecie o tym przeczytać TUTAJ

Poza Wrocławiem:

Wałbrzych
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopania
Bajtel w kopalni

“Bajtel w kopalni” to edukacyjna kampania oparta na międzyinstytucjonalnej akcji #muzealniaki przeznaczona dla dzieci najmłodszych w przedziale 0-3 lata oraz dla ich rodziców. Dzieci poznają otaczający je świat poprzez dotyk, słuch i wzrok odbierając bodźce zewnętrzne poprzez te właśnie zmysły. Muzeum jest również świetnym miejscem do raczkowania, dotykania, wspinania się czy słuchania przeróżnych dźwięków, dzięki czemu przestrzenie muzealne są otwarte dla każdego małego odkrywcy. Poprzez właśnie te metody najmłodsi turyści mają niepowtarzalną okazję odkryć Starą Kopalnię, jej zakamarki, i przestrzenie, a zróżnicowane metody prowadzenia zajęć, elementy warsztatowe pozwolą w ciekawy sposób spędzić czas rodzicom ze swoimi małymi pociechami.
Na zajęciach: “Bajtel na wystawie”, które organizowane są z myślą o niemowlętach i najmłodszych dzieciach oraz o ich rodzicach. Będzie się: dotykać, oglądać, śmiać się, bawić, pełzać, raczkować, badać przestrzeń Galerii Sztuki, a nawet brudzić!
Zajęcia składać się będą z dwóch części: pierwsza to zwiedzanie wystawy r, druga to warsztaty sensoryczne.
Zajęcia odbywają się w wybranych terminach
koszt 10 zł/dziecko, opiekun bezpłatnie, obowiązują zapisy, informacje TUTAJ

Ode mnie: tak bardzo się cieszę, że w Wałbrzychu odbywają się takie zajęcia! Wałbrzych darzę osobistym sentymentem i obserwuję, jak bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Trochę ponad 10 lat temu zaczęłam poznawać to miasto pisząc swoją pracę magisterską.
Zakulisowo: ekipa “Starej Kopalni” lubi dzieci.


Tradycyjne uff na koniec tego zestawienia.

Ilustracja do tekstu jest mojego autorstwa #mamarysuje

Komentarze

 1. Dziękuję Pani Moniko za ten wpis����. My również pozdrawiamy i cały czas ciepło wspominamy wszystkie zajęcia Alusi w Panu Tadeuszu i Ossolineum.
  Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe inspiracje. Ala już w nieco innej grupie wiekowej, ale ciągle aktywna��. Muzeum Pana Tadeusza i Senso-litery to obowiązkowy punkt spacerów w okolicy Rynku��
  Alusia zdecydowanie poleca także opisane zajęcia w NFM ��.
  Zajęcia muzealne z panią Basią to także wspaniała przygoda, aż żałuję, że nie kwalifikujemy się już na wtorkowe zajęcia w Muzeum Narodowym. Na szczęście wiele jeszcze przed nami do odkrycia��
  Do zobaczenia!��

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty