Śnieżka. Wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy z dzieckiem


Bajkowo
Królik też wszedł na Śnieżkę. Całą drogę pokonał w plecaku, co jakiś czas wystawiał głowę a jak tego nie robił to chyba jadł marchewki. Teraz powstał problem, czy może się nazywać zdobywcą szczytu. Konflikt albo ładniej - dyskusja trwa. 

Śnieżka
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy i jednocześnie najwyższy szczyt Czech. Ma wysokość 1602 m n.p.m. Na szczycie mocno wieje i panuje tam klimat alpejski. 
Na niewielkim stosunkowo szczycie wznosi się kilka budowli. Jest tam siedemnastowieczna, drewniana kaplica św. Wawrzyńca, budynek obserwatorium meteorologicznego wraz z restauracją w kształcie charakterystycznych dysków albo po prostu latających spodków. Jest też, po czeskiej stronie budyneczek najwyżej położonej placówki pocztowej w Czechach. 
Szczyt, górujący nad okolicą już w XVII wieku licznie odwiedzali turyści. Byli to zarówno amatorzy górskich wędrówek, jak i pielgrzymi wędrujący do kaplicy św. Wawrzyńca. W tamtych, zamierzchłych  czasach widoki ze Śnieżki podziwiał polski książę i hetman polny litewski Michał Kazimierz Radziwiłł, a po nim było też wielu innych wielkich i sławnych jak John Quincy Adams przyszły prezydent USA. 
Na równi pod Śnieżką jesienią zakwitają wrzosy a ze szczytu i po drodze rozciągają się piękne widoki.Śnieżka z dzieckiem, kilka możliwych dróg. 
Mimo, że Śnieżka jest wysoką górą dostęp do niej jest stosunkowo prosty. Można się na nią wspiąć z Karpacza, na przykład czarnym szlakiem przez Biały Jar albo czerwonym przez Dolinę Łomniczki.

Z dzieckiem polecam jednak zupełnie inne rozwiązania. 
Na Śnieżkę można się dostać, tak jak my pokonując część trasy wyciągiem krzesełkowym. Nowoczesna czteroosobowa kanapa dowozi turystów na pobliską i dość wysoką  Kopę a stamtąd  prowadzi piękny, pieszy szlak do Domu Śląskiego (10 minut po prawie płaskim terenie z pięknymi widokami). Stamtąd na sam szczyt Śnieżki biegną dwie drogi, pierwsza łagodna dookoła góry a druga strona i skalista, ale bardzo ciekawa. 
Wybrałyśmy z Ulą tą drugą trasę. Górskie oznaczenia wskazywały, że na szczyt idzie się 30 minut i tyle czasu nam to zajęło.
Słynna restauracja w latającym spodku jest nieczynna, a na szczycie bardzo mocno wieje, o tym warto pamiętać wybierając się na górę.
Schodząc, w Domu Śląskim kupiłyśmy nagrodę dla zdobywcy za 10 zł. Był to medal, prawdziwy i prawie złoty (uwaga, nie można tam płacić kartą). 

Jest jeszcze jedna droga na Śnieżkę, z czeskiego Pecu pod Śnieżką na szczyt jeździ kolejka gondolowa.

Dlaczego warto korzystać z wyciągów i kolejek górskich z dzieckiem? 
Nasza wyprawa na Śnieżkę z wykorzystaniem wyciągu zdecydowanie utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto. Gdyby nie wyciąg po prostu byśmy Śnieżki nie zdobyły, ta góra czekałaby na lepszą kondycję i silniejsze nóżki. Widoki z góry o po drodze są po prostu zapierające dech u dorosłego i u dziecka. Zachwyt w oczach malucha porównywalny jest do tego zachwytu w sklepie z zabawkami przed urodzinami.
Sama przejażdżka wyciągiem dla Uli jest atrakcją, fascynują ją wszelkie tego typu “urządzenia”. Jest listopad, rok 2019 już się kończy a ja podjęłam się przygotowania kalendarza na rok 2020, w którym znajdziecie moje rysunki, ale przede wszystkim inspiracje na rodzinne wycieczki na każdy miesiąc. Zapraszam Was tu na blog, na Facebooka i do facebokowej grupy Dolny Śląsk dla dzieci, gdzie można aktywnie włączać się w prace nad kalendarzem LINK  i na Instagram


Komentarze

Popularne posty