12 pomysłów na rodzinne wycieczki na 12 miesięcy 2020 roku

Dwanaście rodzinnych wycieczek po Dolnym Śląsku na dwanaście miesięcy nadchodzącego roku.
Bohaterem ilustracji do tego zestawienia inspiracji jest ukochany pluszowy królik Uli.

Styczeń
Miejsce zimą szczególnie lubiane przez narciarzy biegowych, ale równie dobre na spacer z sankami. Trasa z Jakuszyc do Orla jest piękna, dość płaska i co najważniejsze zazwyczaj zimą jest tam śnieg, w końcu to z kraina wiecznej zimy. Luty
Luty to jeszcze czas, kiedy wytrwali i niezmęczeni zimą, mali i duzi narciarze i saneczkarze jadą w Karkonosze w poszukiwaniu idealnych warunków do sportów zimowych. Po drodze w góry warto zatrzymać się w Jeleniej Górze i zobaczyć absolutnie zaskakujące i wspaniałe oraz bardzo przyjazne dzieciom Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
Marzec
Prusice to małe miasteczko nieopodal Żmigrodu. Już z trasy widać górujące nad nim trzy wieże… Poza tym Prusice leżą na granicy malowniczej i niezwykle atrakcyjnej przyrodniczo Doliny Baryczy, która jest jedną z największych w Europie ostoi ptaków wodno - błotnych. Szczególnie wiosną warto tam patrzeć w niebo.  


Kwiecień
Malownicza miejscowość i dawne uzdrowisko w Górach Suchych. W czasach świetności stosowano tam tak dobre i innowacyjne metody leczenia, że na wzór Sokołowska powstały dwa inne kurorty - szwajcarskie Davos i polskie Zakopane. Przez dziesięciolecia zapomniane a dziś znów można tam oglądać kolorowe domy i domy w kwiatki wśród górskiego krajobrazu. Maj 
Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka, Stradomia Dolna
Maj to czas gdy na Dolnym Śląsku kwitną rododendrony. Wśród wielu pięknych kwitnących ogrodów jest i Arboretum Leśne, niezwykłe, bo jeszcze trochę mało znane.


Czerwiec
Zamek Bolczów, Rudawy Janowickie
Na piesze górskie wycieczki można chodzić od wiosny do jesieni, a szlaków ciekawych, malowniczych i o odpowiednim stopniu trudności dla małych nóżek jest w Sudetach sporo. Jednym z nich jest zamek Bolczów, bo przyjemnie się wędruje przez las, mijając ciekawe skałki ze świadomością, że na końcu czeka wykuty w skale zamek rycerzy rabusiów. 
Lipiec
Kolejny Górski szlak dla dzieci to ten, który prowadzi do Ogrodu Bajek. W położonym na zboczu Lesieńca ogrodzie są drewniane figurki świnki Peppy, Kubusia Puchatka, Królika i Prosiaczka, Pszczółki Mai i Shreka, są też domki z korzeni i kryjówki z konarów drzew. To miejsce powstało ponad sto lat temu w prezencie dla legendarnego Ducha Gór - Liczyrzepy, ale cały czas jest wzbogacane o figury współczesnych bajkowych postaci. 


Sierpień
W pięknym dolnośląskim uzdrowisku Kudowie Zdrój, jest ogromy i równie piękny park zdrojowy a w nim malutki Ogród Muzyczny, jest tam fortepian, kontrabas, harfa i pulpit dyrygenta a wszystko to porośnięte przepięknymi kwiatami. 
Wrzesień 
Równia pod Śnieżką porośnięta jest wrzosami. We wrześniu, czyli, jak sama nazwa wskazuje miesiącu kwitnienia wrzosów jest tam wrzosowo. Można się tam dostać wyciągiem krzesełkowym na Kopę a potem pospacerować po równi albo wejść na najwyższy szczyt Karkonoszy i zobaczyć wrzosowiska z góry. Październik 
Październik to czas katarów i przeziębień, ale też czas pięknej, polskiej, złotej jesieni. W Trzebnicy jest bukowy las a tuż obok dzielnica uzdrowiskowa z tężniami solankowymi. Wybierając się tam na spacer można połączyć poszukiwanie jesiennych skarbów z naturalnymi inhalacjami, które są bardzo skuteczne. 


Listopad
Szaro bury listopad można pomalować na kolorowo. We Wrocławiu znajduje się miejsce, w którym samodzielnie maluje się ceramikę a potem odbiera już wypaloną i gotową. To MaluMika. Jest pod dachem, nie przeszkadza deszcz, jest kolorowo i twórczo. 
Grudzień
Grudzień pachnie piernikami. Znane były już w starożytnym Rzymie a potem przez Niemcy i Śląsk trafiły do Torunia.. Najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej pochodzi ze Świdnicy. W średniowieczu, w każdym mieście regionu był piernikarz, który przygotowywał, piekł i ozdabiał korzenne przysmaki. Tradycje śląskich pierników można poznać w Pracowni Piernikowej Isabell, można tam tez nauczyć się dekorować te cuda. 


Wszystkie te miejsca znalazły się na kartach kalendarza z inspiracjami na rodzinne wycieczki po Dolnym Śląsku na 2020 rok, który z wielką przyjemnością ostatnio rysowałam i projektowałam.

Komentarze

  1. Wsiąść w auto i ruszyć przed siebie! Czego trzeba więcej do fajnej wycieczki:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz