Czy można się kąpać w fontannie? Wrocławskie fontanny


Czy można się kąpać w fontannie? 
Albo w niej moczyć nogi, brodzić po kolana, chlapać się i uciekać przed strzelającymi w górę lub w bok strumieniami wody? 

Nie można*

Woda w fontannie krąży w obiegu zamkniętym, co sprzyja namnażaniu się na przykład grzybów, nie jest przebadana, więc może być w niej w zasadzie wszystko: grzyby, bakterie, pleśnie, odchody, śmieci itp. itd.
W większości wrocławskich fontann do wody, krążącej właśnie w obiegu zamkniętym dodawane są środki chemiczne, które mają zapobiegać powstawaniu grzybów czy kamienia i mogą wywołać silne reakcje alergiczne. Środki te mają zapobiegać niszczeniu się urządzeń hydrotechnicznych a nie uzdatniać wodę do kąpieli. 
Sanepid nie sprawdza czystości wody, bo przecież nie są to miejsca, które są przeznaczone do kąpieli 
Człowiek w fontannie może uszkodzić znajdujące się w misce/ niecce dysze.
Woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić człowieka.
Za wchodzenie do fontann grozi mandat do 500 zł. 

*Od tej reguły we Wrocławiu są dwa wyjątki. Zakaz kąpieli nie obowiązuje w małej fontannie przy Hali Stulecia oraz w fontannie przy Dworcu Głównym. Środki do uzdatniania wody używane w tych dwóch obiektach są bezpieczne dla ludzi, ale woda nie jest sprawdzana przez sanepid. 

Fontanna a upały
Zimna woda z fontanny ma za zadanie schłodzić i nawilżać powietrze dzięki czemu człowiek w pobliżu fontanny w upał czuje, że jest mu chłodniej.


Wrocławski szlak fontann, czyli kilka słów o tych najciekawszych obiektach, ale subiektywnie. 

Fontanna z krasnoludkami (obok Teatru Lalek) 
Fontannę i krasnoludki zaprojektował Paweł Pawlak autor ilustracji do wielu książek dziecięcych. Wrocław przyjaźni się z krasnalami od czasów Pomarańczowej Alternatywy, stąd pomysł urzędników miejskich, żeby skrzaty miały swoje miejsce tuż obok Teatru Lalek. 

Fontanna w Ogrodzie Staromiejskim 
Wśród zieleni ogrodu znajduje się bardzo duża klasyczna fontanna, w piaskowcowej niecce jest figura chłopca z łabędziem i oczywiście krystaliczna, zimna woda. Chłopcy łabędziami zdobią różne europejskie parki, bo był to po prosu popularny motyw zdobniczy w XIX wieku. Wrocławska rzeźba jest kopią dzieła Theodora Kalide, niemieckiego rzeźbiarza pochodzącego z Górnego Śląska. 

Fontanna multimedialna (obok Hali Stulecia)
Woda w niej tańczy w rytm muzyki a po zmroku dodatkowo tańczą też światła. Pokazy fontanny wieczorami, w sezonie letnim odbywają się co godzinę. Jest to największa fontanna multimedialna w Polsce i jeden z celów przybywających do Wrocławia wycieczek.

Fontanna Zdrój (Rynek)
Duża, szklana fontanna na zachodniej pierzei Rynku nazwana została potocznie Zdrojem, od nazwiska prezydenta miasta, za którego kadencji miasto wydało ogromne kwoty na tę dość wtedy kontrowersyjną atrakcję. Prezydent nazywał się Zdrojewski. Potem ludzie się do niej zaczęli przyzwyczajać, wrosła w krajobraz miejski i głosy tych, którzy chcieli ją usunąć ucichły. 
Zdarzyło się też, że ktoś wlał do niej płyn do mycia naczyń Ludwik. Piana pokryła rynkową kostkę brukową a sprawcy zostali ukarani. 
Projekt Alojzego Gryta z Akademii Sztuk Pięknych. 

Fontanna w Muzeum Pana Tadeusza (Kamienica pod Złotym Słońcem, Rynek)
Na poziomie -1, w pasażu Kamienicy pod Złotym Słońcem znajduje się dawna kamienna studnia obecnie przerobiona na fontannę. 

Fontanna piłkarska (obok kościoła św Marii Magdaleny)
Cztery duże szklane kule do złudzenia przypominają piłki nożne. Według twórców podobieństwo jest przypadkowe. Fontanna pojawiła się w przestrzeni miejskiej przed rozgrywanymi we Wrocławiu Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Zaprojektowana przez Annę Kościuk. 

Smocza fontanna (pl. Solny)
Jest schowana pomiędzy budkami z kwiatami a woda w niej tryska z pysków żelaznych smoków. Przypomina bardzo starą, ale ma zaledwie 22 lata. Turyści chętnie wrzucają do niej monety na szczęście. Zaprojektowali ją Tomasz Myczkowski i Ryszard Mazur.

Fontanna na ulicy Oławskiej 
Znajduje się na poziomie chodnika i trochę przypomina mini skatepark, nawet taką funkcję czasami i nieoficjalnie pełni. 

Fontanna w Ogrodzie Ossolineum 
W barokowym ogrodzie przy gmachu Ossolineum wśród klombów, żywopłotów i rzeźb znajduje się niewielka fontanna z obracającymi się dyszami o ciekawym, przypominającym świeczniki kształcie. 

Szermierz (pl. Uniwersytecki)
Nagi mężczyzna ze szpadą to według legendy sam rzeźbiarz Hugo Lederer. Podobno, gdy jako młody chłopak przybył na studia do Wrocławia od razu przegrał cały swój majątek w karty. Po wielu latach, gdy już jako uznany artysta został poproszony o zaprojektowanie fontanny ku przestrodze zaprojektował rzeźbę nawiązującą do jego własnej historii sprzed lat. 

Fontanna Pamięci (ul. Czysta) 
Jest węzełek podróżny, są klucze wrzucone do wody i łacińska sentencja: “phanta rhei”. Fontanna ma nawiązywać do tej trudnej historii miasta, w której jedni ludzie musieli z niego wyjechać a inni przyjechali opuszczając swoje domy. 
Projekt Macieja Szańkowskiego. 

Fontanna przy Dworcu Głównym
Fontanna wygląda tak, jakby woda tryskała w górę prosto z płytek chodnikowych. I w zasadzie dokładnie tak jest. Po prostu. 

Alegoria Walki i Zwycięstwa (pl. Jana Pawła II)
Fontanna była częścią pomnika Ottona von Bismarcka. Po II wojnie światowej sylwetkę żelaznego kanclerza usunięto i przetopiono a fontanna i rzeźby przedstawiające w sposób symboliczny walkę i zwycięstwo zostały do dziś. Jej autorami są architekt Bernard Sehring i rzeźbiarz Ernst Seger. Powstała w 1905 roku. 

Fontanna przy Dworcu Świebodzkim 
Najbardziej klasyczna ze wszystkich fontann i bardzo stara, bo pochodząca z drugiej połowy XIX wieku. Miała ważne zadanie oczyszczać powietrze, gdy na Dworzec Świebodzki podjeżdżały dymiąc lokomotywy.

Fontanna w Parku Staszica
Zajmuje spory teren i jest kolorowa. Jej najbliższe otoczenie pełni funkcję toru dla rolkarzy. 

Jagusia (ul. Grabiszyńska, przed Hutmenem)
Hutmen, czyli Huta Metali Nieżelaznych to jedna z najbardziej znanych wrocławskich fabryk z bardzo ciekawą historią. Hale wyróżniają się charakterystyczną architekturą a przed wejściem stoi Jagusia, obracająca się fontanna została zaprojektowana przez jednego z pracowników Hutmenu Tadeusza Tellera w czasach największej świetności zakładu, w latach 70 tych. 

Fontanna Zakochani (Przed budynkiem Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, ul. Na Grobli)
Fontannę zdobi rzeźba przedstawiająca parę kochanków, która była własnością profesora Trzebiatowskiego, ówczesnego dyrektora instytutu, być może profesor nie miał pomysłu co z nią zrobić i tak trafiła do niecki fontanny. Woda z fontanny wykorzystywana jest w instytucie w procesie skraplania azotu. 

Fontanna na Psim Polu (Rynek Psiego Pola)
W fontanna na rynku Psiego Pola woda spływa po granitowych płytach. Tuż obok bawią się dzieci i biegają psy, wyrzeźbieni lub odlani z metalu. Projekt: architekt Tomasz Myczkowski i rzeźbiarz Ryszard Zarzycki. 


Tych fontann we Wrocławiu jest bardzo dużo. Dzieci je lubią, czasem obserwuje maluchy w wózkach wyciągające rączki w stronę tryskającej wody.

Komentarze

  1. Mam pytanie, czy znajdziemy gdzieś na stornje miasta potwierdzenie, że woda użyta w dwóch fontannach, w których kąpiel jest dozwolona, używane są inne środki czystości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na stronie miasta potwierdzenia raczej nie ma, ale przed tymi fontannami nie ma tabliczki z zakazem kąpieli. Przed innymi jest.

      Usuń

Prześlij komentarz