Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka, Stradomia DolnaBajkowo

Był piękny majowy dzień. Śpiewały ptaki, las pachniał a rododendrony i magnolie zachwycały kolorami. Ula razem z Mamą spacerowały po lesie, rozkoszowały się pięknem przyrody i co jakiś czas huśtały się na ławkach - huśtawkach. Miejsce było niezwykłe. Były tam piękne rośliny i stawy, pomosty, wodospady i te wspomniane już huśtawki.
A króliki cały ten czas przespały w plecaku. Być może uśpiło ich kołysanie albo tasie kołysanki. Obudzili się dopiero po południu, ale wcale nie chcieli wsiadać do czerwonego autka i jechać do domu. Pohasali jeszcze z Ulą po magnoliowej alejce, zjedli zapasy marchewek i dopiero byli gotowi do odjazdu. Arboretum Leśne im. Prof. S. Białoboka, Stradomia Dolna

Miejsce niezwykłe, do którego wybrali się w majowy weekend bohaterowie bloga (tym razem byli to: Mama, Ula, Królik jego brat - drugi królik) to Arboretum Leśne. Arboretum to miejsce, w którym kolekcjonuje się rośliny i prowadzi nad nimi badania (definicja za Wikipedią). 
Pod Sycowem najpierw była szkółka leśna, która w 1993 roku przekształciła się w arboretum. Dziś zajmuje ono 150 hektarów. Są tam: prawie największa kolekcja sosen w Polsce, kompleks stawów, a w nich roślinność wodna a także różanecznik i magnolie.
Pewnie pięknie jest tam o każdej porze roku, ale w maju, gdy kwitną rododendrony i latają motyle jest tam bardzo bardzo kolorowo. Las  jest okiełznany, poprzecinany alejkami, stawami, pomostami, ogrodami. Pełen kolekcji roślin.

Informacje praktyczne - wycieczka rodzinna

Arboretum leśne znajduje się nieopodal Sycowa, wiedzie do niego dobrze oznakowana droga przez las. Czynne jest od 1 kwietnia do 31 października 
Przed wejściem jest parking i punkt sprzedaży roślin. Bilety kosztują 2 zł (ulgowy) i 3 zł (normalny). Na teren arboretum nie można wprowadzać psów. Przy wejściu są toalety i mini kawiarenka ze stolikami i automatami.
Warto zabrać ekwipunek piknikowy.

Teren arboretum jest ogromny, na każdym kroku znajduje się coś ciekawego. Można spacerować sposobem systematycznym, zgodnie z wytyczonymi szlakami i mapą oraz poszczególnymi etapami ścieżki edukacyjnej a można po prostu pochodzić, pospacerować, pobiegać, łapać motyle, przysiąść na ławce albo na huśtawce. Tą drugą opcję wybraliśmy my.
Po terenie arboretum nie można jeździć na rowerach, nie jest to też miejsce dla psów. 
Alejki są przejezdne dla wózków i można piknikować a nawet jest to wskazane ze względu na brak zaplecza gastronomicznego w okolicy, jak na prawdziwy las przystało. 
Nieopodal arboretum po drodze do Wrocławia znajduje się kąpielisko.
To miejsce idealne na jednodniową wycieczkę z Wrocławia albo na odpoczynek podczas podróży trasą S8  (znajduje się bardzo blisko zjazdu). 

W Stradomi byłyśmy z Ulą w samym środku tegorocznej majówki. Tłumów nie było. 
Komentarze

  1. Byliśmy dziś, ok. 11 sporo aut, ale bez tłumów. 15 niemal oblężenie...mnóstwo aut i zwiedzających, sporą kolejka do kasy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teren ogromny, gdyby nie ta kolejka do kasy to pewnie byłoby super.

      Usuń

Prześlij komentarz