Pan Tadeusz dla dzieci, we Wrocławiu
Dawno, dawno temu
Dawno, dawno temu, w dalekim Paryżu, w mieszkaniu na piętrze kamienicy mieszkała pewna rodzina: tata Adam, mama Celina i dzieci: Marysia i Helenka oraz Władek, Józek, Aleksander i Jaś. Mieszkali we Francji, ale mówili i myśleli po polsku, tata Adam nawet po polsku pisał wiersze.
Czasami tata siadał wygodnie w fotelu, dzieci gromadziły się wokół niego a on im czytał z zeszytu w marmurkowej okładce. W wyobraźni wszyscy przenosili się w głąb litewskiej puszczy, gdzie mieszkały niedźwiedzie i żubry, albo do białego dworku nad strumykiem, na spotkanie z Zosią i Tadeuszem, albo do zamku na ucztę, albo w sam środek wielkiej bitwy. Lubili te wieczorne chwile, lubili też tę książkę.

Czy Pan Tadeusz ma obrazki?


“Czy Pan Tadeusz ma obrazki?”, zapytała Ula, to dla niej to bardzo ważna informacja. Jak ma obrazki, to znaczy, że jest dla dzieci.
Ma obrazki, a na jednym są nawet króliki (to oczywiście bardzo ucieszyło najlepszego przyjaciela Uli - Królika z pluszu). Przez 200 lat od napisania książki wielu ilustratorów brało do ręki pędzle, ołówki, kredki, tusze a potem nawet elektroniczne rysiki i aparaty fotograficzne właśnie po to, żeby Pan Tadeusz miał obrazki. I ma.
Adam Mickiewicz czytywał dzieciom wersję bez obrazków i też im się podobało.

Czy Pan Tadeusz jest dla dzieci? 

Najlepiej przekonać się samemu. Można zdjąć z półki egzemplarz i przeczytać dziecku na dobranoc, tak, jak to robił sam Adam Mickiewicz (z tą drobną różnicą, że wieszcz wyciągał z szuflady rękopis).
Można też przyjść do Muzeum Pana Tadeusza, gdzie na podłodze leży sobie ogromny Pan Tadeusz dla dzieci. Fragmenty są wybrane, tak, żeby naprawdę zaciekawiły najmłodszych i do tego są ilustrowane przez tych wielkich ilustratorów z dawnych czasów, przez tych współczesnych artystów a nawet przez dzieci.

Pan Tadeusz we Wrocławiu

W Muzeum Pana Tadeusza w ogólnodostępnej przestrzeni rzeczywiście leży ogromna księga a w niej są przepiękne, powstałe na przestrzeni wieków i zupełnie współcześnie ilustracje do epopei i są odpowiednio wybrane fragmenty utworu do czytanie. Księgę można czytać i oglądać, można po niej raczkować i ją tarmosić. Można się nią bawić. Jest specjalnie dla najmłodszych.

We Wrocławiu, w Kamienicy pod Złotym Słońcem, w Muzeum Pana Tadeusza znajduje się ten najprawdziwszy pisany ręką samego Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Pierwsze trzy księgi wieszcz zmieścił w małym zeszyciku w marmurkowej okładce, resztę dopisywał na luźnych kartach.


INFORMACJE PRAKTYCZNE
Muzeum Pana Tadeusza znajduje się na wrocławskim Rynku w Kamienicy pod Złotym Słońcem. Pan Tadeusz dla dzieci jest się w przestrzeni ogólnodostępnej, wcale nie trzeba kupować biletów i zwiedzać (ale oczywiście można), można po prostu przyjść, wstąpić w czasie spaceru, zajrzeć na momencik albo zaglądać regularnie.

Wybieranie odpowiednich fragmentów tekstu i ilustracji z tego mnóstwa, które powstało na przestrzeni lat było niezwykłą przygodą.

#muzealniaki  


Komentarze

Popularne posty