Jezioro Bielawskie, Bielawa


Ula i Królik: nad jezioro w górach? 
Królik stanął przed trudnym wyborem. Mógł siedzieć na ławce, zajadać marchewki i patrzeć na Góry Sowie a mógł też zanurkować z Ulą w Jeziorze Bielawskim, albo chociaż pochlapać się na wodnym placu zabaw.
....
Wieczorem w czerwonym autku znalazł się plecaczek pełen nietkniętych marchewek i zupełnie mokry, ale bardzo uśmiechnięty pluszak, owinięty w ręcznik, którego po powrocie do domu czekało wirowanie w pralce i suszenie na sznurku za uszy.
Bielawa
przemysł włókienniczy, bielawscy tkacze, powstanie tkaczy w 1844 roku, fabryka Dieriga, Bielbaw.

Miasto położone u stóp Gór Sowich, którego historia była nierozerwalnie związana z tkactwem i włókiennictwem. To tu była ogromna fabryka Dieriga. Po II wojnie światowej o pościelach z Bielawy marzyli zwykli ludzie w szarej rzeczywistości. Te wielkie fabryki potrzebowały wody do produkcji, dlatego powstał zbiornik Sudety.
Potem upadł przemysł włókienniczy. W Bielawie zostały puste fabryczne hale i całkiem przyjemne jezioro. Od niedawna dawny zbiornik technologiczny jest Jeziorem Bielawskim.

Co robić w Bielawie i dlaczego warto tam pojechać? (informacje praktyczne)
Jezioro Bielawskie to ogromny kompleks rekreacyjny, pięknie położony i stóp Gór Sowich. Kąpiąc się w basenie można podziwiać góry a potem można pójść na większą lub mniejszą górską wyprawę. W Górach Sowich są piękne i różnorodne szlaki.
Samo miasto, również zachwyca, w końcu kiedyś była to stolica imperium Dieriga, ale o tym będzie innym razem.

Terenem jeziora zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji, jest tam i plaża, i amfiteatr, wyspa z miejscem do grillowania, plac zabaw, a także basen i wodny plac zabaw. Na basen i wodny plac zabaw wstęp jest płatny.
Basen Familijny to kompleks trzech zbiorników wodnych: dużego pływackiego basenu, brodzika z szeroką, rodzinną zjeżdżalnią i wodnego placu zabaw, na którym znajduje się kilkanaście urządzeń na różne sposoby tryskających wodą.
Nieopodal głównego wejścia na tereny rekreacyjne jest duży, darmowy parking, są toalety Toi Toi, sporo różnych budek z jedzeniem i lodami (średniej jakości) na terenie basenu są przebieralnie.
Wodny plac zabaw i basen otwierane są w sezonie letnim.
Można dostać się nad jezioro od drugiej strony, popatrzeć na nie i na góry z betonowej zapory lub ziemnego wału. Też warto.

Pokazuję wam ostatnie podrygi lata nad Jeziorem Bielawskim, ale na spacery jest ono równie piękne zimą, wiosną i oczywiście jesienią.


Komentarze

  1. Do parku warto też zajrzeć. Trakt linowy. Mały dla dzieci i na wysokościach dla starszych. I można przepłynąć się kajakiem lub rowerkiem wodnym.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty