Pomnik Mikołaja Kopernika, Wrocław


“Mikołaj Kopernik to stary piernik, urodził się w Toruniu i ma kuku na muniu”, “wstrzymał słońce, ruszył ziemię, polskie go wydało plemię”. Takie wierszyki wykrzykiwał Królik siedząc na ramieniu Uli, gdy ona po raz pięćdziesiąty objeżdżała na hulajnodze pomnik Mikołaja Kopernika. Dodatkowym urozmaiceniem trasy i hulajnogowej zabawy był model układu heliocentrycznego w postaci wystających z chodnika i trawnika kamiennych kul oraz ogromna wierzba płacząca, której witki sięgały aż do ziemi, czasem plątały się w warkoczyki albo pluszowe uszy.
O tym, że Kopernik “wstrzymał słońce, ruszył ziemię “ wiedzą wszyscy, nawet przedszkolaki i pluszowe Króliki. Chociaż Ula nie mogła najpierw uwierzyć, że ludzie kiedyś myśleli, że ziemia jest płaska i podtrzymują ją dwa ogromne żółwie a potem myśleli, że słońce krąży wokół ziemi wcale nie ma kosmosu. Ludzie przecież wymyślają różne rzeczy a potem sprawdzają, jak to jest naprawdę, czyli badają.

Mikołaj Kopernik we Wrocławiu
Jest na Ostrowie Tumskim kościół św Krzyża. Dawno, dawno temu przy nim działała szkoła. Kierownikiem tej szkoły, czyli scholastykiem był właśnie Mikołaj Kopernik. Jego rola ograniczała się głównie a może tylko do odbierania wypłaty. Więc być może, a nawet jest to bardzo prawdopodobne we Wrocławiu nigdy nie był. Za to dochody miał.
Urodził się w Toruniu, studiował w Krakowie i na włoskich uniwersytetach, potem mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku. Zajmował się astronomią ale nie tylko. Doradzał ekonomicznie polskiemu królowi i jest autorem znanego prawa ekonomicznego, mówiącego o tym, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Pomnik Mikołaja Kopernika we Wrocławiu
Mikołaj Kopernik wielkim astronomem był. Pomnik swój też ma, we Wrocławiu, w którym był albo i nie był. Na promenadzie, nad fosą, pod wierzbą płaczącą. Model układu heliocentrycznego u jego stóp skłania do rozmów o czasach, w których nie tylko nie było internetu, ale nawet nie było kosmosu.
Ula ostatnio spytała mamę: “jak ludzie dzwonili, kiedy jeszcze nie wymyślono telefonów?”

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Pomnik Mikołaja Kopernika znajduje się na Promenadzie Staromiejskiej, stoi tyłem do Ogrody Staromiejskiego i karuzeli, warto przejść się kawałek w stronę ul Kołłątaja i spotkać się z astronomem. Nieopodal pomnika jest krasnoludek, i fosa, i remiza straży pożarnej.
Komentarze

Popularne posty