Barszcz Sosnowskiego, roślina do której nie wolno nawet podchodzić.


Barszcz Sosnowskiego - co to jest?
To roślina, która występuje na Dolnym Śląsku ale też i w innych regionach Polski i jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Kiedy byłam małą dziewczynką, gdzieś na początku szkoły podstawowej zostałam poinstruowana przez rówieśników: co to jest barszcz, jak wygląda, gdzie w pobliżu mojego domu, oraz terenu, który eksportowaliśmy (pomiędzy bazą w głębokim rowie a stertą zgniłych mandarynek) rośnie oraz, że absolutnie nie można do niego podchodzić. Wydawało mi się to dziwne, ale nie podeszłam. Barszcz nadal rośnie w tamtym miejscu.


Barszcz Sosnowskiego - dlaczego jest niebezpieczny?
Roślina ta zawiera toksyczne substancje, które powodują oparzenia skóry. Nie trzeba jej dotykać, przebywanie w niewielkiej odległości i wdychanie oparów też jest niebezpieczne. Działanie toksyn wzmacniają: światło słoneczne, wysokie temperatury i wilgotność powietrza.
Barszcz może spowodować oparzenia II i II stopnia, urazy układu oddechowego lub oczu.

Barszcz Sosnowskiego - gdzie rośnie i skąd się wziął?
Rośnie wszędzie, najczęściej w tzw. krzakach lub zaroślach, przy rzekach, na miedzach, nieużytkach, ale też w parkach i lasach. To bardzo wysoka roślina przypominająca przeogromny koper włoski.

Naturalnie rośnie na kaukazie, ale w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia przybył do nas ze Związku Radzieckiego, jako roślina pastewna. Uprawiano go w tzw PGR- ach, a na Dolnym Śląsku szczególnie na Przedgórzu Sudeckim. Potem uprawy porzucano, głównie ze względu na tą toksyczność. Barszcz okazał się rośliną żywotną wręcz inwazyjną i świetnie się w Polsce przyjął, dołączając do długiej listy szkodników z ZSRR. Niektórzy złośliwi lub realiści zwą go zemstą Stalina.

Barszcz Sosnowskiego - co robić, gdy się go zobaczy na swojej drodze.
Po pierwsze: nie podchodzić. Nie próbować, go także samodzielnie usunąć lub wykosić. W Polsce, bez odpowiedniej zgody nie można tej rośliny rozmnażać ani hodować. Nie istnieje jednak odpowiednie prawo, które nakazuje właścicielowi posesji, na której rośnie usuwanie go. Mimo to można występowanie rośliny (szczególnie, gdy znajduje się ona w miejscu publicznym lub ogólnodostępnym) zgłaszać zarządcy terenu, straży miejskiej lub w Urzędzie Gminy. Usuwanie barszczu zleca się specjalistom, wiele przypadków ciężkich poparzeń miało miejsce podczas koszenia, które zresztą samo w sobie niewiele pomaga.


Barszcz Sosnowskiego - pierwsza pomoc w przypadku oparzenia.
Oparzone miejsca należy przemyć wodą, unikać słońca i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeśli na wakacyjnych albo codziennych ścieżkach napotkacie przerośnięty koper, który może dochodzić nawet do wysokości 4 m, nie podchodźcie do niego. Możecie zgłosić jego występowanie odpowiednim służbom, a gdy wyrośnie na waszej posesji, nie usuwajcie go na własną rękę, ale też nie ignorujcie jego obecności.

Komentarze