Survival w pałacu, czyli czy sztuka współczesna jest dla dzieci? 16 Przegląd Sztuki Survival w Pałacu Wallenberg - Pachaly


Tak zwyczajnie, przy ulicy stoi sobie pałac. Królik musiał bardzo mocno zadzierać głowę, żeby go zobaczyć, bo ulica jest wąska i gęsto zabudowana. Tak się gimnastykował aż w końcu Ula go podrzuciła i poleciał wysoko w górę, może nawet na wysokość pierwszego piętra i zajrzał przez okno.

Pałac Wallenberg - Pachaly
“Trudna nazwa” powiedziała Ula. Pałac Powstał w XVIII wieku. Bankier Gideon von Wallenberg - Pachaly (“ależ on się dziwnie nazywał”, denerwował się Królik) zatrudnił do budowy pewnego architekta. Ten miał zdecydowanie prostsze nazwisko i dwa imiona. Był to Karl Gotthard Langhans, w odróżnieniu od Karla Ferdinanda Langhansa, jego syna, który również był architektem.
Zostawmy już te nazwiska. Ważne jest, że Karl Gotthard Langhans zaprojektował prócz wrocławskiego pałacu także Bramę Brandenburską w Berlinie, która jest znana na całym świecie tym samym i on jest znany na całym świecie.
Sam pałac, piękny bardzo przetrwał 200 lat, wojny i zawieruchy prawie niezniszczony. Przez jakiś czas był tam bank a potem biura, magazyny i pracownie biblioteki. Teraz, odkąd Biblioteka Uniwersytecka ma nowoczesny gmach jest pusty, wystawiony na sprzedaż, ale….

16 Przegląd Sztuki Survival w pałacu Wallenberg - Pachaly

Właśnie odbywa się tam 16 Przegląd Sztuki Survival. Artyści zaprezentowali swoje prace właśnie w pałacu. Wykorzystali stare, trzystuletnie, klasycystyczne wnętrza, jako tło a może nawet jako elementy swoich prac. Czego tam nie ma! Jest różnorodnie i wyjątkowo. W tym roku, w nawiązaniu do tradycji miejsca hasło to "Kapitał".
Przegląd Sztuki Survival zawsze odbywa się w jakimś wyjątkowym, czasem niedostępnym tak po prostu miejscu. Raz była to nawet Fabryka Automatów Tokarskich - czynna. Ciekawe, jak będzie za rok?

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Pałac Wallenberg - Pachaly jest na co dzień niedostępny. Stał się jeszcze mniej dostępny odkąd wyprowadziła się z niego biblioteka. Wcześniej można było się na przykład umówić z dyrektorem i przy okazji coś zobaczyć.
16 Przegląd Sztuki Survival odbywa się w dniach 22-26 czerwca 2018 r. i można tak po prostu przyjść, wejść, zobaczyć i poobcować ze sztuką, całkiem za darmo.
W poniedziałek 25 czerwca o godzinie 12.00 odbywa się na Survivalu Baby Art Walk!, czyli wydarzenie przeznaczone dla rodziców małych dzieci. Nie trzeba się zapisywać.

Tak naprawdę ani Uli, ani Królika nie było tam ze mną, organizacja tego weekendu na to nie pozwoliła (niestety). Ale dzieci było tam mnóstwo, większych i mniejszych i bardzo dobrze się bawiły.

#muzealniaki

    
Komentarze

  1. Byłam przez chwilę na festiwalu z dwoma synami w wieku przedszkolno-szkolnym, podobało im się o wiele bardziej niż w odwiedzonym dzień wcześniej Ossolineum (Survivale zwykle odbywają się w miejscach o wiele mniej zobowiązujących i sztywnych niż O.) Ponieważ jednak było tak dużo prac, nie mogliśmy wszystkiego obejrzeć, a trzeba było się spieszyć, bo po jakichś 20 min. starszy syn nagle odkrył, że wnętrze pałacu to doskonałe miejsce do zabawy w chowanego.. Przydałaby się więc na festiwalu jakaś wyznaczona trasa dla dzieci, na jakieś kilkanaście eksponatów, najciekawszych z ich punktu widzenia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, każde miejsce ma swoją specyfikę. Co do ścieżki dla dzieci to chętnie podsunę ten pomysł organizatorom, na kolejny 17 raz. Ja byłam na Survivalu dwa razy i to sama i nie zobaczyłam wszystkiego. Bogactwo prac jest wielkie.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty