10 pomysłów na wycieczki z przedszkolakiem po Dolnym Śląsku (w promieniu 100 km od Wrocławia)


Z przedszkolakiem na wycieczkę. Z moich doświadczeń z przedszkolakiem Ulą wynika, że trudniej pojechać na wycieczkę ze świadomym trzy- , cztero-  lub pięciolatkiem niż z niemowlakiem. Trudniej bo turysta jest zdecydowanie bardziej wymagający. Stąd moich 10 inspiracji na krótkie wycieczki w promieniu 100 km od Wrocławia. Wszystkie przetestowane na Uli. Wszystkie udane.


Arboretum w Wojsławicach - 55 km od Wrocławia
Zaczarowany, tajemniczy kwitnący ogród pełen rododendronów i azalii, najlepiej odwiedzić go w porze kwitnienia tych roślin. Ogromny teren spacerowy, miejsce na piknik, miejsce do pobiegania i zabawy.
Odrobina prywaty: rodzinnie nazywamy go pieszczotliwie badylarnią.

Minieuroland w Kłodzku - 90 km od Wrocławia
Parki Miniatur doceniłam dopiero, jak zostałam mamą. Ja je nawet pokochałam. Minieuroland jest parkiem miniatur i mini ogrodem botanicznym w jednym, ogromny plac zabaw jest dodatkowym plusem.

Stadnina Koni w Książu - 69 km od Wrocławia
Zamek Książ wraz z ogrodami, podziemnymi trasami, pobliską palmiarnią, ruinami jest super. W Książu jest też stadnina koni. Pięknych koni. Przedszkolak Ula kocha konie. Stadninę się zwiedza, a przy odrobinie szczęścia (którą my mamy) można zobaczyć na przykład konie w galopie.


Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej - 59 km od Wrocławia
Nie znam przedszkolaka, który nie lubi pociągów, choć nie wykluczam, że jednak tacy istnieją. W Jaworzynie można obejrzeć przeróżne ciuchcie i wagony, można wejść do środka, a nawet czasem udać na kolejową przejażdżkę.

Gromnik - 47 km od Wrocławia
Najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich. Jest las i wieża widokowa, są schody i leśna ścieżka edukacyjna. Droga od parkingu na szczyt zajęła nam 10 minut. Przy leśnym parkingu jest miejsce na grilla albo piknik. Okoliczne lasy zachęcają do spacerów.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrojuu - 105 km od Wrocławia
Muzeum Papiernictwa w starym, zabytkowym młynie papierniczym. Mojego przedszkolaka przekonała nie wystawa, nie różowe ściany młyna tylko warsztaty. Każdy i duży i mały może własnoręcznie wyczerpać papier. Super zabawa.

Muzeum Powozów w Galowicach - 26 km od Wrocławia
Niby muzeum, a jednak ciekawe. Można trochę podotykać i wsiać do bryczki. Małym księżniczkom na pewno spodoba się najprawdziwsza kareta a dla rycerzy znajdzie się na przykład wóz strażacki. Obok muzeum jest duży ogrodzony teren i kawiarnia (czynna w weekendy), można spędzić miło czas na świeżym powietrzu.
Trochę prywaty: dwa lata swojej pracy zawodowej spędziłam w tym muzeum między innymi dbając o to by każde dziecko: niemowlak, brzdąc, przedszkolak i uczeń czuli się tam dobrze. Mam nadzieję, że moje koleżanki nadal idą w tym kierunku.


Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim  - 79 km od Wrocławia
Majestatyczny zamek, w którym mieszkała prawdziwa królewna Marianna to znakomite tło dla bajek i opowieści. Zamek jest ogromny, ma piękne ogrody i zwiedza się go z przewodnikiem.
Trochę prywaty był taki czas, że w ogromnym archiwum u stóp zamku przebywałam prawie codziennie prowadząc poważne badania naukowe.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - 67 km od Wrocławia
Niby zwykły punkt widokowy ale widok z góry jest naprawdę świetny i wcale nie trzeba się wysoko wspinać. Poza tym wieża jest krzywa.

Zamek Topacz - 10 km od Wrocławia
W zamku Topacz wcale nie zamek jest atrakcją. Zamek to zwykła, choć średniowieczna wieża rycerska. Obok niego jest jednak: muzeum motoryzacji oraz ogromne i malownicze tereny spacerowe, na których próbowano uprawiać ryż.

A ty co dodasz do tej listy?

Komentarze

 1. Świetne propozycje. My mamy do większości ciut dalej i pewnie dlatego w niektórych z tych miejsc jeszcze nie byliśmy. Do nadrobienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My mamy do nadrobienia wiele w waszej okolicy.

   Usuń
 2. Dla małej wielbicielki pociągów możemy polecić Krośnice (ok 55km), w szczególności w weekend majowy - otwarcie sezonu kolejki wąskotorowej ciągniętej przez parowóz :) Z pozdrowieniami od Szczypiora, kolejkomaniaka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja dodam jeszcze Dolinę Baryczy, która świetnie nadaje się np. na wycieczki rowerowe. Fani ptaków mogą zabrać lornetki i zatrzymać się na stawach milickich...albo w Rudzie Sułowskiej w nowym obiekcie, przy którym podobno jest plac zabaw.
  My w weekend zwiedziliśmy też Sudecką Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie. Spodoba się bardziej dzieciom w wieku szkolnym, ale warto mieć w planach miejsc do odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku i Średniowieczny Park Techniki, Twierdza Srebrna Góra, Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój oraz Szlak Ginących Zawodów,skansen Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, Sztolnie Walimskie, Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy, Pałac Jedlinka w Jedlinie-Zdrój

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodam jeszcze sielska zagrode w kielczowie bedzie pewnie jakies 15km od wroclawia,

  OdpowiedzUsuń
 6. Odwiedźcie Lubin i Park Dinozaurów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Park Miniatur zabytków Dolnego śląska w Kowarach. Mają nawet Śnieżkę 😉 polecam 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znamy, tylko jest dalej niż 100 km, dlatego go tu zabrakło.

   Usuń
 8. polecam Zagrodę Edukacyjną w Dobkowie! Nakierowaną na geologę ( wszakże to Kraina Wygasłych Wulkanów) i platforma udająca trzęsienie ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z przedszkolakiem (a nawet niejednym!) zapraszamy też do nas :) dokładnie 100 km od Wrocławia - http://sudeckazagroda.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Park Wrocławski w Lubinie, mini zoo dinozaury sympatyczne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 11. ja dodaję ZOO w Opolu, PIĘKNE!!!! Agata

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja bym chciała odwiedzić Arboretum w Wojsławicach i to Muzeum Kolejnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja do Wałbrzycha od razu dodałabym Szczawno Zdrój, sąsiadujące z nim. A tam... no właśnie, uzdrowiska (niby dla dzieci nuda, ale moje były zachwycone), fajna architektura, parki, lasy no i place zabaw (tzn. w sumie z naszymi dzieciakami gdziekolwiek jest plac zabaw inny niż na osiedlu - tam jest super, genialnie i idealnie).

  OdpowiedzUsuń
 14. Polecam Młyn w Siedlimowicach.

  OdpowiedzUsuń
 15. Propozycje bardzo ciekawe. Muszę wybrać się na podobną wycieczkę. Ciekawy blog!

  OdpowiedzUsuń
 16. Okazuje się, że w większości nie byliśmy :) Bo my ludzie z lasu, ale dziecko nam dorasta, to trzeba będzie jej pokazać trochę kultury - haha :) Fajne zestawienie!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz