Kościół Gustawa Adolfa, WrocławŚniegu w tym roku było mało. Może jeszcze będzie, bo przecież zima się jeszcze nie skończyła. Przygodę z sankami, a właściwie z jabłuszkiem Ula już rozpoczęła. Na pewnej małej górce nieopodal kościoła, kościoła do którego potem poszliśmy kupować akcesoria dla chomika (nie naszego). Bo to kościół o dość komplikowanej historii. 

Powstał niecałe sto lat temu, jako kościół ewangelicki, dla mieszkańców pięknego i nowego wtedy osiedla Sępolno. Po II wojnie światowej, kiedy większość ewangelików ( a wcześniej naprawdę była to większość) wyjechała, na ich miejsce przybyli katolicy kościoły ewangelickie zamieniono na katolickie. Było ich chyba za dużo, bo w tym jednym urządzono kino. Kino "Światowid" działało przez wiele lat, ale teraz znów jest tam kościół, znów ewangelicki. Tylko część pomieszczeń została zaadoptowana na sklepy. 

Komentarze

 1. Do kina nawiązuje nazwą Ośrodek Działań Twórczych "Światowid". Znajduje się on w innym miejscu, ale na zdjęciach widać jego Scenę Letnią.
  Podobną historię ma dawny kościół ewangelicki na rynku Kątów Wrocławskich. Był już m.in. halą targową i magazynem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Ośrodkiem Działań Twórcych "Światowid" miałam dziś do czynienia w pracy, a nie wiedziałam, że to jego letnia scena. Nazwa części handlowej to również dziś "Światowid".

   Usuń

Prześlij komentarz