Rotunda św. Gotarda, Strzelin

Podczas swoich wycieczek Ula bardzo często ogląda różne naprawdę stare budowle.  Ta, którą zobaczyła dziś była jednak wyjątkowo stara. Malutki kościółek ukryty pomiędzy niezbyt ładnymi i całkiem nowymi blokami okazał się celem wycieczki. Mama zaś zaczęła swoją opowieść zaraz, jak tylko kamienna budowla pojawiła się na horyzoncie.
Kościołek został wybudowany naprawdę dawno temu. dziewięćset lat to prawie jedno tysiąclecie. Ula jest jeszcze bardzo małą dziewczynką i liczby i daty nie robią na niej najmniejszego wrażenia, ale mama, jak tylko sobie pomyśli, że mamy rok 2013, a budowla powstała prawie 1000 lat temu... na mamie -historyku to wrażenie robi. Ale wróćmy do naszej historii, do bardzo dawnych czasów. Wtedy obszar dzisiejszej Polski porastały gęste lasy, pełne zwierzyny. Nie było wielkich miast i szerokich dróg. Były za to małe wsie- osady, które powstawały, gdy ich mieszkańcy wycięli fragment ogromnej puszczy. Prawie wszystkie domy były z drewna. Kamień i cegła wykorzystywane były bardzo rzadko i zarezerwowane były dla najważniejszych obiektów, przede wszystkim kościołów. Dlatego z tych naprawdę dawnych czasów przetrwały do dziś przede wszystkim świątynie, ale i tak jest ich mało, zaledwie kilkanaście w całej Polsce, w tym jedna w Strzelinie.
I jeszcze kilka słów o tym, że rotunda  św. Gotarda była trochę przebudowywana, najstarsza jest "wieża", która kiedyś sama w sobie była kościołem.


Komentarze

  1. Obecnie w dalszym ciągu służy miasto jako kościół. Odbywają się w niej Msze ale tylko w niedziele na 16. Wiec jeśli chcesz zobaczyć go wewnątrz, to tylko wtedy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki, tego nie wiedziałam. Witam Strzeliniankę, ja ze Strzelinem też jestem rodzinnie powiązana :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty