Fotoplastykon strzeliński, Strzelin

Miasta i wsie z biegiem lat zmieniają swój wygląd. To Ula wie dobrze, nawet ona, choć jest jeszcze mała widzi, że w jej otoczeniu pojawiają się nowe domy, drogi, rośliny- drzewa, krzewy. Niektóre budowle znikają, inne się zmieniają. To normalna kolej rzeczy. Te szczególnie piękne i ważne budowle są chronione specjalnym prawem.
Kiedyś, kilkadziesiąt lat temu,kiedy prababcia Uli była małą dziewczynką świat ogarnęła wielka wojna. Ludzie bardzo cierpieli, a z powierzchni ziemi znikały budynki i ładne i brzydkie i te zamieszkane i te puste, znikały nawet całe miasta. Tak też było ze Strzelinem. Zburzono tam wiele pięknych domów i ratusz.Mijały lata. Ludzie nie odbudowali miasta tak, jak wyglądało ono przed wojną. Zostało tylko na starych fotografiach. Dziś wygląda inaczej. 
Mieszkańcy Strzelina postanowili przypomnieć sobie i turystom, jak pięknie było tu przed laty i zbudowali "fotoplastykon strzeliński". Spacerując  po mieście w różnych miejscach Ula napotkała drewniane butki ze specjalnym okienkiem, kiedy przez nie spojrzała widziała obrazki, które pokazywały, jak to konkretne miejsce wyglądało dawno temu. 
Fotoplastykony powstały w czasach, kiedy nie było ani telewizorów, ani komputerów, ani tabletów i smartfonów. Ludzie spędzali wolny czas na różne inne sposoby, między innymi oglądali zdjęcia pokazywane w specjalnych miejscach, na specjalnych wielkich urządzeniach, czyli właśnie fotoplastykonach. 
- Czy było wtedy ciekawie?-  Zastanawia się Ula. -  Na pewno było zupełnie inaczej.
Dzisiaj podczas wycieczki Ula przeniosła się w czasie, gdy tylko zajrzała do "okienka" widziała zupełnie inne miasto, a przecież w tym samym miejscu....
Komentarze