Wałbrzych - rynek

Dawno, dawno temu pomiędzy górami była sobie mala wieś. Ludzie w niej żyli spokojnie i powoli, tak jak w każdej małej wsi. Powoli powiększała się, mieszkańców przybywało w końcu wieś stała się małym miasteczkiem.
W tym momencie opowieści Ula już była bardzo zdziwiona. Przecież Wałbrzych to bardzo duże miasto. Szerokie ulice, dużo samochodów, wysokie domy, ogromne sklepy, mnóstwo urzędów i instytucji. Jednak Ula musi chwilę poczekać na wyjaśnienie. każda opowieść ma swój początek, a zaraz w jej trakcie wyjaśni się, dlaczego na razie mama mówi o małej miejscowości.
Mijały lata i okazało się, że miasto zbudowane jest na skarbach. Nie były to jednak złote monety ukryte w skrzyniach, nie były to tez pierścionki z brylantami i kolorowe naszyjniki. Na pierwszy rzut oka skarb nie wyglądał na cenny. Były to czarne brudzące kamienie, które później okazały się być węglem, którym można palić w piecu, który dawał ciepło i energię. I Nadal daje, dzięki niemu jest ciepło u Uli w domu, dzięki niemu w wielu domach jest prąd.
 Węgiel zaczęto w Wałbrzychu wydobywać, przyjechali górnicy i inżynierowie, wybudowano kopalnie i wielkie fabryki. Z małego miasteczka wyrosło duże miasto. Mimo, że już dziś kopalnie są zamknięte to  węglowi Wałbrzych zawdzięcza to, ze jest taki duży.


Komentarze

Popularne posty