Amor na Pegazie

Ptaki latają, bo mają skrzydła, latają też owady - pszczoły, muchy i komary, też maja skrzydła. Większość zwierząt nie umie unosić się w powietrzu. Konie, psy, koty, chomiki, myszki - wszystkie biegają. To Ula wie, mimo, że jest małą dziewczynką. Lubi oglądać książeczki ze zwierzętami. Dlatego mama zabrała ją na długi jesienny spacer po to, żeby zobaczyła pewne, niezwykłe, bajkowe zwierzę. 
Pomnik konia Ula zauważyła już z oddali. Stał na kamiennej skrzynce, o której mama mówiła - cokół (kolejne trudne słowo - zanotowała w myślach Ula). Koń miał skrzydła. Mama wyjaśniła od razu, że skrzydlate konie to pegazy. Naprawdę ich spotkać nie można, występują tylko w bajkach, a tych na ich temat powstało bardzo wiele. O przygodach Pegaza w dalekiej Grecji Ula będzie słuchać przez wiele długich zimowych wieczorów.
Wrocławskiego pegaza wyrzeźbił sto lat temu znany artysta. Skrzydlaty koń pięknie prezentował się w parku nad fosą i wrocławianie bardzo go polubili. W tym czasie w innych miejscach Wrocławia powstawały różne pomniki, przedstawiały królów, cesarzy, ważnych żołnierzy. 
Potem przyszła wielka wojna. Po jej zakończeniu zmieniły się granice państw w Europie. Prawie wszyscy mieszkańcy miasta nad Odrą wyjechali do nowej ojczyzny, a na ich miejsce przyjechali inni w poszukiwaniu nowego domu. Stare pomniki zburzono, na ich miejsce powstały nowe, przedstawiające ważne postacie dla przybyszów. Wśród nielicznych pomników jakie przetrwały trudne zawirowania dziejowe był własnie Amor na Pegazie, którego dziś Ula podziwia.

Komentarze

 1. Nominowalam cię do Liebster blog Award Zapraszam:http://strefa-kobiet.blogspot.com/2013/10/nominacja-do-liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. To miła i znana mi nagroda (dlaczego znana będzie zaraz)
  Zacznę jednak od odpowiedzi na pytania:
  1. Kto - Ula
  2. Fotel i książka
  3. Trylogia Sienkiewicza
  4. Pasta do zębów i krem nawilżający
  5. Aktualnie nie mam
  6. Płaczę
  7. Uśmiech dziecka
  8.Słońce
  9. Nie pijam kawy
  10. Duuuużo
  11. Spacery są świetne

  Nie nominuję kolejnych blogów, bo blog "Gdańsk dla Uli", którego kontynuacją jest ten blog takie wyróżnienie już dostał. Lista wtedy nagrodzonych blogów jest tu: http://gdanskdlauli.blogspot.com/2013/04/liebster-blog.html

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz