Sposób na katar? Uzdrowisko i bukowy las, Trzebnica

Kiedy Królik był malutki mieszkał z całą swoją dużą króliczą rodziną na ulicy Kasztanowej, pod kasztanowcem. Gdy wychodził na spacer czasem, ale tylko jesienią zdarzało się, że spadł mu na głowę kasztan. Ciocia Królika mieszkała w tym samym lesie, na ulicy Dębowej, pod dębem. Kiedy pluszak odwiedzał ją jesienią, spadały mu na głowę żołędzie.
Teraz Królik i cała liczna królicza rodzina mieszkają w wygodnym łóżku Uli, ale lasy lubią nadal. Także jesienią.
Pewnego jesiennego dnia wybrali się do bukowego lasu. Bukowe orzechy zwane też bukwiami są zdecydowanie mniej twarde od kasztanów i żołędzi, ale mają kolce. Uderzenie w głowę bukwią bywa dotkliwe.
Uzdrowisko dla Wrocławian?
Dawno, dawno temu Trzebnica była uzdrowiskiem. Pięknie położona na malowniczych Wzgórzach Trzebnickich, które porastają lasy, ale też i sady. Kuracjusze korzystali ze świeżego powietrza, ale też i z wód mineralnych kąpieli błotnych - borowinowych. Jakieś sto lat temu w okolicy bukowego lasu i źródeł wyrosła cała dzielnica sanatoryjna z pięknymi willami, restauracjami i ścieżkami spacerowymi.

A jak to wygląda dziś, czyli, czy warto przyjechać z przeziębionym dzieckiem przyjechać do Trzebnicy?
Bukowy las, jak stał sto lat temu, tak stoi do dziś. Tylko drzewa poszerzyły się o kolejne sto słojów. Piękne wille stoją nadal, jedne w lepszym stanie a inne w trochę gorszym. Ścieżki spacerowe są nowe i stare - odrestaurowane. Są trzy stawy z wyspą i fontanną, ławki i place zabaw kaczki i łabędzie. Nie ma już miejsca, gdzie można się zanurzyć w borowinie i nie ma źródełka wody mineralnej, ale są tężnie solankowe. Te drewniane konstrukcje wypełnione gałązkami tarniny po których spływa solanka działają jak dobry inhalator. Trzebnickie są niewielkie, ale są dwie i przypominają małe chatki.

A w bukowym lesie…
Gdzieś w jego głębi ukryty jest mały leśny kościółek. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mieszkał obok niego prawdziwy pustelnik - mnich, który na co dzień żył z dala od ludzi i spędzał czas na modlitwie. Gdzieś pomiędzy drzewami są małe, żółte kapliczki drogi krzyżowej. Są i strzeliste buki i ścieżki spacerowe i biegowe.

Gdzie szukać bukowego lasu i tężni solankowych? Informacje Praktyczne
W samym sercu dzielnicy uzdrowiskowej w Trzebnicy znajduje się nowoczesny Park Wodny. Tuż obok niego jest parking. Z jednaj strony basenu rozciąga się bukowy las a z drugiej kompleks stawów ścieżek i tężnie solankowe. Przy każdym wejściu do lasu rozrysowany jest plan ścieżek i traktów. Najpopularniejsze jest wejście zaraz przy Parku Wodnym. Gdy w cieniu starych buków znikają basenowe zjeżdżalnie droga rozgałęzia się na prostą - prowadzącą do leśnego kościółka (10 minutowy spacer) i wiodącą drewnianymi schodami w górę do kapliczek drogi krzyżowej. 

  
   


  
  

Komentarze

  1. Byliśmy w sobotę:) polecamy, tereny piękne:) nawet przy zerowe temperaturze;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz