Centrum Poznawcze Hali Stulecia, Wrocław

Kiedy sto lat temu wybudowano Halę Stulecia miała największe na świecie przykrycie, w środku były największe na świecie organy. W środku miała być wielka, historyczna wystawa, ale okazała się być do hali za mała. 
Pewnego dnia do wielkiej Hali Stulecia, jak gdyby nigdy nic przyszłą sobie mała dziewczynka i jej pluszowy króliczek. Przeszli się spokojnie po ogromnym parkiecie, na którym rozgrywane są mecze siatkówki i koszykówki, popatrzyli na kopułę ze szkła i żelbetu, która sto lat temu budziła tak wielkie zdumienie. Królik policzył, że gdyby tak w tym miejscu wysypać ziemię i hodować marchewki to miałby co jeść do końca życia. I już. 
A potem Mama z niemałym trudem ściągnęła wesołą dwójkę z parkietu i zabrała do kuluarów, do Centrum Poznawczego Hali Stulecia, żeby dowiedzieli się, jak halę budowano, kto ją odwiedzał i dlaczego jest taka ważna. A ta historia jest długa i bardzo ciekawa. 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Centrum Poznawcze Hali Stulecia to multimedialna wystawa znajdująca się w kuluarach Hali Stulecia, która znakomicie przybliża historię obiektu. Można tam zagrać na wirtualnych organach, obejrzeć film, przesuwać obrazki na ogromnym tablecie (jak nowoczesne aplikacje muzealne nazywa Ula), porównać kopułę Hali Stulecia i Panteonu a także porozmawiać przez stary telefon. I oczywiście można dotykać, przesuwać, otwierać szuflady i pomachać do kamery. 
Zwiedzanie Centrum Poznawczego połączone jest ze zwiedzaniem samej Hali Stulecia. Warto jednak pamiętać, że obiekt nadal jest wykorzystywany na różne wydarzenia i dobrze przed wyjściem sprawdzić, czy akurat można wejść do przestrzeni hali. Obok, za ścianą znajduje się Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa. 

#muzealniaki

Komentarze

Popularne posty