Zwierzaki we wrocławskim ZOO - okapi


Ula bywa w ZOO bardzo często, ma swoje ulubione miejsca i ścieżki. Przede wszystkim ma też swoje ulubione zwierzęta. Dlatego dziś rozpoczynamy owy cykl na blogu: Zwierzaki we wrocławskim ZOO. 

W dalekiej Afryce żyje niezwykłe zwierzę. Trochę przypomina zebrę, ma paski a trochę żyrafę, jak twierdzą ci, którzy znają się na zwierzętach, czyli zoolodzy. To okapi. 
Okapi jest bardzo, ale to bardzo tajemnicze. Od wieków znali je mieszkańcy Afryki, czarnej Afryki Środkowej, ale też afrykańskich wybrzeży Morza Śródziemnego - starożytni Egipcjanie. 
114 lat temu, czyli bardzo niedawno o istnieniu tego zwierzęcia dowiedzieli się Europejczycy. Słyszeli już wcześniej legendy o niezwykłym zwierzęciu nazywali je afrykańskim jednorożcem, szukali go wśród równikowych lasów,  zajęło im to wiele, wiele lat. 
Ale od niedawna okapi, a nawet dwa okapi zamieszkują wrocławski ogród zoologiczny. Ula stały bywalec zoo z bliska widziała to piękne zwierzę raz. Wcale nie łatwo wypatrzeć je na ogromnym wybiegu. Zwierzęta żyjące w dalekiej afryce stronią od ludzi, te w zoo wygląda na to, że też. 
Pluszowe okapi ostatnio zamieszkało razem z Ulą, ale przy każdych odwiedzinach w zoo wybieg okapi jest obowiązkowym punktem, nie do pominięcia. I trudno się dziwić. 

Ponieważ okapi do tej pory nie udało się sfotografować w naturze nasze blogowe zdjęcie jest takie, żeby ie zdradzało zbyt wielu tajemnic tego pięknego zwierzęcia. 
Komentarze

Popularne posty