Subiektywny przewodnik po wrocławskim ZOO (ZOO Wrocław z dzieckiem)


Królik idzie odwiedzać swoich uszatych przyjaciół a Ula idzie oglądać absolutnie wszystkie zwierzątka. Mama, Ula i Królik naprawdę uwielbiają ZOO

Najpierw o tym, kogo i co warto odwiedzić, czyli, o zwierzętach:

Afrykarium. A w nim ryby, żółwie, hipopotamy, manaty, mrówniki, pingwiny, krokodyle i…. Afrykarium najlepiej przejść całe, zgodnie z kierunkiem zwiedzania, zaglądając we wszystkie podświetlone na czerwono przestrzenie, bo to oznacza, że mieszkają tam podziemne stworzenia. Mrówniki najczęściej śpią przytulone w czerwonej jamie. 

Okapi, piękne zwierzę, bardzo rzadkie, odkryte dopiero na początku XX w. Ci, którzy w dzieciństwie podróżowali po świecie z Tomkiem Wilmowskim, wiedzą, że w książce “Tomek na Czarnym Lądzie” to on je odkrył. Wrocławskie ZOO jest jedynym ogrodem w Polsce, gdzie można okapi zobaczyć. 

Pawiany. Wybieg dla pawianów jest klasyką ZOO. Jak byłam mała, obserwowałam ich życie, kłótnie, tulenie młodych jedzenie z moją mamą, teraz znów robię to z Ulą. Obok pawianów znajduje się małpiarnia, gdzie leniwiec wisi nad głowami odwiedzających i pawilon małp człekokształtnych. 

Lemury. Robią zawrotną karierę od czasów Madagaskaru. Król Julian z kumplami mieszka na wysepce obok terrarium, mają tam całkiem wygodnie. 

Sajmiri. Są wesołe, sympatyczne i ruchliwe. Specjalną rurą przechodzą nad głowami ludzi na swoją wyspę. Lubimy je z Ulą, bardzo. 

Tygrysy. Ich wybieg pozwala na spotkanie się z nimi oko w oko, twarzą w twarz. Ale tego nie lubią, chyba, bo nie pokazują się często. Raz na kilka wizyt w ZOO. 


Wodny plac zabaw. Znajduje sie przy Odrarium. Polecamy zwłaszcza w upalne dni. 

Stara część ZOO. Wrocławski Ogród Zoologiczny został założony w 1865 r. Z tamtego czasu pochodzi kilka historycznych budynków i wybiegów. W dawnej baszcie niedźwiedzi mieszkają dziś sowy, jest wspaniały drewniany domek nutrii, akwarium, terrarium i klatki dzikich zwierząt, w których dziś mieszkają małe ssaki, są też wybiegi dla niedźwiedzi, słoniarnia i…. Warto popatrzeć  też na architekturę. 

Dzieciniec. Miejsce, gdzie można pogłaskać, nakarmić, przytulić: kozę, owcę, świnkę morską, królika.

Krasnoludek. Też zamieszkał w ZOO, nieopodal hipopotamów i tapirów. Na co dzień zajmuje się czyszczeniem hipopotama, robi to miotłą. 

A poza tym: słonie, żyrafy, lwy, strusie, kangury, motyle, tapiry, orangutany, pingwiny, zebry.....

Część druga. Informacje praktyczne

Parking. Pisałam o tym TUTAJ. Temat złożony i mało przyjemny. W te wakacje odpada sposób z kładką nad Odrą. Kładka jest obecnie remontowana i zamknięta. 

Kolejki. Odkąd jest Afrykarium w ZOO są kolejki i do kas, i do Afrykarium. Jak je ominąć? Bilet można kupić przez internet. Ale potem odstać swoje już trzeba. Z największymi tłumami musimy się liczyć we wszystkie długie weekendy. Ja chodzę do ZOO w wolne dni w tygodniu. Jeśli  się takie nadprogramowe wolne pojawi, wtedy zawsze wykorzystujemy je na ZOO. Albo wybieramy się rano, albo poza sezonem. 

Wózki. Ich ruch jest trochę utrudniony w Afrykarium, ale windy tam są. Można też wypożyczyć drewniane wózki, prże wejściu głównym, koszt 10 zł. Zrobiłam to raz. Pierwszy i ostatni. Co ja się namęczyłam, żeby ciągnąć to ustrojstwo. Ale Ula miała wygodę i frajdę. 

Jedzenie. W ZOO jest kilka punktów gastronomicznych. Różnych. My najczęściej idziemy na zupkę do Bistro Laguna w Afrykarium i zabieramy własne przekąski, żeby nie zbankrutować. Tanio nie jest. 

Karmienie zwierząt. Oczywiście nie wolno ich karmić, ale w dziecińcu i przy wybiegu pawianów są specjalne automaty (na drobne - trzeba się zaopatrzyć) i można w nich zakupić karmę i zwierzęta nakarmić. W sezonie letnim odbywają się widowiskowe karmienia zwierząt. Ich godziny można znaleźć na stronie internetowej i przy wybiegach. 

Stragany i sklepiki z pamiątkami. Jest ich mnóstwo. Nie wiem, jak je ominąć.

Poza tym: 
Na terenie ZOO jest klasyczny plac zabaw i park linowy, dodatkowo płatny. 
Do ZOO nie można wchodzić z rowerkami (także biegowymi) i balonami. 
Do ZOO można dopłynąć statkiem. Wypływają z Przystani Kardynalskiej, obok Ostrowa Tumskiego i dopływają do ZOO od strony bramy japońskiej. Fajna opcja, dla nocujących w samym centrum.
Jeżeli mamy voucher, alebo chcemy wyrobić sobie kartę roczną musimy udać się do wejścia głównego.
ZOO jest czynne zimą i warto je też wtedy odwiedzić. 

Naprzeciwko ZOO znajduja się piękne tereny, z Parkiem Szczytnickim Halą stulecia, WuWą. Jeśli mamy czas, warto tam na przykład odpocząć. 

I na koniec anegdota. Stoimy z Ulą w kolejce do Afrykarium, Stamtąd jest piękny widok, na znajdująca się poza ZOO Halę Stulecia. Przed nami czeka rodzina. Nagle słyszymy: “Zobacz, a to ogromne (ze wskazaniem na Halę Stulecia) to chyba słoniarnia”.


Komentarze

 1. Ja podobny poradnik pisałam w zeszłym roku, bardzo nam się podobało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam, zajrzałam, myślimy podobnie, tylko gdzie jest ten parking za 10 zł?

   Usuń
 2. a coś jeszcze we Wrocławiu dla dzieci? :) fajny wpis

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie cały Wrocław jest dla dzieci :), tu na blogu są dwa zestawienia zbiorcze: Kreatywnik Wrocławski, czyli przewodnik po Wrocławiu dla dzieci i 10 miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem zwiedzając Wrocław (na górze strony jest funkcja szukaj), ale jeśli chcesz zapraszam na grupę fb Dolny Śląsk dla dzieci, tam mając więcej danych pomogę zaplanować wyjazd.

   Usuń
 3. Wczoraj byliśmy w Zoo! Świetna sprawa w tym momencie to karty na pieczątki które można za darmo dostać w biurze informacji. Na karcie mamy 10 prostych zagadek, każda z nich to jedno zwierzę do odnalezienia. W okolicy wybiegów zwierzaków z zagadek musimy jeszcze znaleźć brązową skrzyneczkę. w niej ukrywa się pieczątka. Każda pieczątka to inna literka, na końcu możemy rozwiązać rebus. Super sprawa! Do Zoo chodzimy min raz w miesiącu, a przyznam szczerze że pierwszy raz obeszliśmy je całe za jednym razem i to bez ani jednego jęknięcia czy marudzenia że nogi bolą. :) Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam o tym! Ale zapominam też w ZOO wziąć kartę. Koniecznie trzeba to zmienić.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty